Karadayı: Zaman'ın kaseti montaj

Eski Genelkurmay Başkanı, ANAP lideri Mumcu'ya söylediği iddia edilen sözlerin yer aldığı kaset için 'Montaj' dedi

 

ANKARA - Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Zaman Gazetesi’nin yayımladığı banttaki kendisine ait olduğu öne sürülen ses kaydının montajlı olduğunu savundu. Karadayı, kayıttaki “... TSK müdahale etmeli” şeklindeki sözlerin kendisine ait olmadığını belirtirken, “Askerin siyasete müdahale etmesine karşıyım” dedi.
Zaman’ın yayımladığı bantta Karadayı olduğu savunulan kişi birisiyle konuşurken, 11. Cumhurbaşkanı’nın seçimi öncesinde eski ANAP lideri Erkan Mumcu’ya, 367 oylaması için Meclis’e girmemesi gerektiğini, girse bile çekimser oy kullanmasını söylediği, seçimleri AKP’nin kazanması ve cumhurbaşkanını halkın seçmesi durumunda TSK’nın devreye girmesi gerektiğini söylüyor ve “TSK’nın bu işi halletmesi lazım, temizlemesi lazım” ifadesini kullanıyor. Ses kaydında Mumcu’dan bahsedilirken küfürlü ifade de kullanılıyor.
Karadayı’nın konuya ilişkin değerlendirmeleri Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila’nın köşesinde yer aldı. Karadayı Bila’ya şunları söyledi: “Başka sesler var. Biri daha konuşuyor. Bence bazı yerleri montaj yapmışlar. ‘... o durumda TSK’nın müdahale etmesi lazım’ biçimindeki sözler bana ait değil. Ben 27 Mayıs’ı gördüm, 12 Eylül’ü gördüm, askerin siyasete müdahale etmesine karşıyım’ dedim... Erkan Mumcu’yu eskiden beri tanırım. Mumcu’ya hakaret edecek ifadem olmaz. “
Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak da dün, Genelkurmay’ın haftalık basın bilgilendirme toplantısında, söz konusu ses kaydına ilişkin bir soru üzerine, “Emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı konuyla ilişkili görüşlerini bir gazetede açıkladı. Buna bakmanızı tavsiye ederiz” yanıtı verdi. (Radikal)