Karadayı'yı örnek gösteren Çevik Bir de tahliye istedi

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA – 28 Şubat soruşturması kapsamında, dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın serbest bırakılmasının ardından aralarında Çevik Bir’in de bulunduğu “bazı tutuklu sanıklar” kendilerinin de serbest bırakılması için TMK 10. Madde ile görevli Nöbetçi Hakimliğe başvuru yaptı. Şu ana kadar kimse için tahliye kararı verilmediği öğrenildi.

28 Şubat soruşturması kapsamında dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, soruşturmayı sürdüren savcılar tarafından “darbeye teşebbüs” suçundan tutuklanma istemiyle TMK 10. Madde ile görevli 3 Nolu Hakimliğe sevk edilmişti. Kamuoyunda özgürlük hakimi olarak bilenen hakimlik de emsal bir karara imza atarak, Karadayı’yı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakmıştı. TMK 10. Madde ile görevli 3 Nolu Hakimi Halil İbrahim Kütük, Karadayı hakkındaki suçlamanın katalog suçlar kapsamında olmasına rağmen, geçen Temmuz ayında yürürlüğe giren 3. Yargı paketindeki adil kontrol hükümleri nedeniyle tutuksuz yargılanmasına karar vermişti.

BİZİ DE SERBEST BIRAKIN
Karadayı’nın tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalmasının ardından, Çevik Bir’in de aralarında bulunduğu bazı tutuklu sanıklar, tutukluluk halinin kaldırılması için Nöbetçi Hakimliğe dilekçe verdi. Sincan Cezaevinde tutuklu bulunan sanıklar, Karadayı hakkında verilen kararı örnek göstererek kendilerinin de tahliye edilmelerini ve tutuksuz yargılanmaları gerektiğini belirtti.

TUTUKLULUK HALİ DEVAM ETSİN
Soruşturmayı sürdüren savcılar bazı sanıkların tahliye taleplerine ilişkin verdikleri mütalaada “kuvvetli suç şüphesi ve kaçma ihtimalleri” bulunduğu gerekçesiyle tutuklu hallerinin devamı yönünde karar verilmesini talep etti. Çevik Bir’in tahliye talebine ilişkin henüz bir karar verilmezken, hakimlik incelemesi tamamlanan başvuruların “tutukluluk halinin devamına” karar verildiği öğrenildi.

İTİRAZ BEKLEMEDE
Karadayı’nın serbest bırakılma kararına soruşturma savcıların itiraz edip etmeyeceğine ilişkin değerlendirmeleri sürüyor. Savcılar, hakimlik kararında Karadayı için “kuvvetli suç şüphesinin varlığına” vurgu yapılması, verilen karara itirazı güçleştirdiği vurgulandı. Savcılık kaynakları “Kararda zaten suç vurgusu yapılmış. Şüpheli suçsuz bulunmuş değil. Bu nedenle neye itiraz edeceğiz. İtiraz kararı verilirse de ancak verilen tedbir kararına itiraz edilebilir. Verilen tedbir kararının değiştirilmesi talep edilebilir ” değerlendirmesi yaptı.

İLK İMZASINI VERDİ
Öte yandan İsmail Hakkı Karadayı dün İstanbul Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü İskele Polis Merkezi Amirliği’ne giderek ilk imzasını verdi. Nöbetçi hâkimlik, Karadayı’nın haftada bir gün polis merkezine giderek imza atmasına karar vermişti.