Karadeniz çöplerden arınacak

Karadeniz çöplerden arınacak
Karadeniz çöplerden arınacak
Zonguldak'ta, 1997'de girişimlerine başlanan 22 milyon 300 bin avroluk kanalizasyon ve arıtma projesi kapsamında yapılacak tesisler için yer tesliminin ocak ayı içinde yapılacağı bildirildi.

Mevcut kanalizasyon sisteminden denize dökülen atıkların, 7 adet pompa istasyonuyla Kozlu beldesi yolundaki sahile kurulacak 40 bin 848 metreküp kapasiteli su arıtma tesisine gönderilmesini öngören proje için İspanya’dan sağlanan krediyle çalışmalara başlanacak.

Hazine garantisiyle sağlanan kredi kapsamında yapılacak tesisler için işi üstlenen konsorsiyumun İspanyol, Alman ve Türk ortağı firmalara yer teslimi ocak ayı içinde gerçekleştirilecek.

Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref, projeyle ilgili çalışmalara 1997’de Türkiye ve İspanya hükümetlerinin kredi anlaşmasıyla başlandığını söyledi.

O dönemde 2 kez İspanya’ya giderek görüşmeler yapıldığını, 2002’de de tesisin projesinin hazırlandığını anlatan Eşref, şunları kaydetti:

"Daha sonra göreve seçilmediğim dönemde işin ihalesi yapıldı. 2005’ten 2009’a kadar da krediye Hazine garantisi sağlanmasıyla uğraşıldı. Kefaletin sağlanmasıyla da projenin hayata geçmesi için yer teslimi aşamasına geldik. Çevresel Etki Değerlendirme Raporu tamamlandı. Kıyı çizgisinde yapılacak dolgu için Kozlu Belde Belediyesi Meclisi de gerekli kararı aldı. Şu anda yurt dışından gelecek malzemelere yönelik teşvik belgesi çıkartmak için Hazine ile görüşmelerimiz sürdürülüyor. İspanya’dan arıtmayla ilgili gelecek malzemelerin gümrük ve KDV muafiyetinin sağlanması için teşvik belgesi şart. Ocak ayında yer teslimini yapıp işe başlanmasını planlıyoruz."

Karadeniz kirlilikten kurtulacak

Belediye Başkanı Eşref, 22 milyon 300 bin avroya mal olacak projenin Karadeniz için önem taşıdığına dikkati çekerek, şöyle dedi:

"Yaklaşık 3 yılda tamamlanacak projeyle Karadeniz kıyılarımız evsel atıklardan kurtarılacak. Yaklaşık 12 yıl önce başlayan girişimlerin sonucunda hayata geçecek proje çevre kirliliğini önleyecek, derelerimiz kanalizasyon atığı taşımayacağından temiz görünüme kavuşacak. Kurulacak 27 bin metrekare alandaki kurutma ve oksijenlendirme havuzlarında arıtılmış temiz su, denizin derin bölgesine deşarj edilecek. Deniz kıyısında yaşayan vatandaşlarımız bazı bölgelerde kirlilikten denize giremiyordu. Proje tamamlanınca sahillerimiz dolup taşacaktır."

Proje kapsamında sağlanan kredinin 30 yılda çok düşük faizle geri ödeneceğini belirten Eşref, "Arıtma tesisi inşasında 100’ün üzerinde insan çalışacak. İşletme safhasında da çok sayıda kişi istihdam edilecek. Ayrıca, kente 3 yıl süreyle 48 milyon liranın üzerinde para girecek" dedi. (aa)