Karadeniz de bir deniz

Giresun Yat ve Yelken Kulübü Başkanı Özer Akbaşlı, Karadeniz'de yayla turizmini geliştirmek için verilen destek ve çabaların, yat turizmi için de verilmesi gerektiğini söyledi.

GİRESUN - Giresun Yat ve Yelken Kulübü Başkanı Özer Akbaşlı, Karadeniz'de yayla turizmini geliştirmek için verilen destek ve çabaların, yat turizmi için de verilmesi gerektiğini söyledi. Akbaşlı, bunun için bölgedeki balıkçı barınaklarının marina hizmeti verecek şekilde düzenlenmesini istedi.
Akbaşlı, neden yat turizmine ağırlık verilmesi gerektiğini şöyle anlattı: "Türkiye'nin yıllık turizm gelirinin yüzde 25'e yakın bölümü yat turizminden sağlanıyor. Yat turizmi, turizm sektörü içinde çok özel yere sahip. Karadeniz'de yat turizminin gelişmesi için bir an önce çalışmalara başlanmalı. Bunun için öncelikle balıkçı barınaklarında marina hizmeti verebilecek, yatçıların ihtiyacı için düzenlemeler yapılmalı."
İtalya da böyle yaptı
Yat turizminde öncü İspanya, Fransa, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerin de bir zamanlar balıkçı barınaklarını marina olarak kullandığını hatırlatan Akbaşlı, "Bölgede yat turizminin geliştirilmesi için, yaz sezonunda Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun'u kapsayacak şekilde 'yeşil tur' adı altında yat turları düzenlenebilir" diye konuştu.
Ataköy Marina Yat Kulübü de 1997'den beri doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel varlıklarıyla cazibe merkezi olan Karadeniz'de, yat turizminin geliştirilmesi amacıyla Karadeniz Yat Rallisi (KAYRA) adı altında, Karadeniz'e kıyısı olan ülkeleri kapsayan uluslararası düzeyde bir organizasyon düzenliyor. Giresun'da yat turizminin geliştirilmesi amacıyla Kumyalı mevkiine inşa edilen balıkçı barınağının bir bölümünün 10 yata hizmet verebilecek şekilde düzenlenmesi amacıyla proje hazırladıklarını ifade eden Akbaşlı, "Aradan üç yıl geçmesine rağmen bu girişimimizden sonuç alamadık. Buranın marina hizmeti verecek şekilde düzenlenebilmesi için girişimlerimiz devam edecek" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7377917377910

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.