Karadeniz gücü ilk tatbikatta

Karadeniz'de sahili olan ülkelerin oluşturduğu çokuluslu deniz kuvveti, Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu'nun (Blackseafor) ilk tatbikatı Gölcük'te başladı.

İZMİT - Karadeniz'de sahili olan ülkelerin oluşturduğu çokuluslu deniz kuvveti, Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu'nun (Blackseafor) ilk tatbikatı Gölcük'te başladı. Donanma Komutanlığı Deniz Üssü'nde düzenlenen törende konuşan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Alpkaya, "Karadeniz tarihinde yeni bir sayfa açılmış, Karadeniz'de barış ve istikrar yolunda çok önemli bir adım atılmıştır" dedi.
Alpkaya'nın konuşmasının ardından, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekât Daire Başkanı Tümamiral Feyyaz Öğütçü aktivasyon emrini okudu. Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel de, komuta defterini imzaladı.
Tuğamiral Nusret Güner'in komutanlığında gerçekleştirilecek olan aktivasyona TCG Fatih (Türkiye) ve BGS Smelı (Bulgaristan), GEO Kutaısı (Gürcistan), RON Macellarıu (Romanya) RFS Zheleznyakov (Rusya) ve UPS Cherkasy (Ukrayna) gemileri katılıyor. Gemiler, bugün Bulgaristan'ın Varna Limanı'na gidecek ve ardından sırasıyla Romanya'nın Köstence, Ukrayna'nın Odesa, Rusya Federasyonu'nun Novorossisk ve Gürcistan'ın Poti limanlarına uğrayacak.