Karadeniz 'Mavi'siz kaldı

Özellikle hafta sonlarında güney plajlarını aratmayan Karadeniz sahillerinde 'Mavi Bayrak'lı yer yok. Sürmene'deki bayrak kirlilikten iptal edildi. Uzmanlar: Kentlerin arıtım sistemi olmayınca deniz de ölüyor.

SAMSUN - Yaz aylarıyla birlikte Güney sahillerini aratmayan bir canlılığa kavuşan Karadeniz'de tek bir mavi bayraklı tesis yok.
Temiz denizin simgesi mavi bayrak, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı'nın (TÜRÇEV) yürüttüğü 'Mavi Bayrak Projesi' kapsamında, Ulusal Jüri tarafından ve Avrupa Jürisi'nin değerlendirmeleri sonucu veriliyor. Belge her yıl temizlik kriterlerine göre yenileniyor.
'Sorun arıtma tesisi olmaması'
Mavi bayrağın bugüne dek Karadeniz'de yalnızca Trabzon'un Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu beldesindeki Çamburnu plajına verildiğini belirten TÜRÇEV Genel Müdürü Erol Güngör, "Kriterler korunamadığı için 2005'te mavi bayrak verilmedi. Karadeniz'de şu anda hiçbir yerde mavi bayraklı yer yok. Karadeniz'de mavi bayrak olmamasının en büyük nedeni, bölgede kentsel arıtma tesisi bulunmaması. Karadeniz'in kirliliği, tesislerin mavi bayrak almasını engelliyor" dedi.
TÜRSAB Karadeniz Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Suat Gürkök de Karadeniz'de kirliliğin had safhada olduğunu, artık mavi bayraktan geçtiklerini, var olan balık türlerinin bile giderek tükendiğini anlattı. Bölgede mavi bayrak alabilecek yer olmadığını savunan Gürkök, Karadeniz Sahil Yolu'nun da son kalan güzellikleri bitirdiğini öne sürdü.
Samsun İl Sağlık Müdürü Mehmet Kılınç da, kirliliğin sınırda olduğunu, ancak uyarılara rağmen denize girildiğini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7543087543080

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.