Karadeniz sahil komedisi

Karadeniz Sahil Yolu'nun Çayeli şehir geçişi, 10 gün içinde iki kez dalgaların taşıdığı taşlar nedeniyle trafiğe kapanınca Karayolları, çözüm arayışına girdi.

RİZE - Karadeniz Sahil Yolu'nun Çayeli şehir geçişi, 10 gün içinde iki kez dalgaların taşıdığı taşlar nedeniyle trafiğe kapanınca Karayolları, çözüm arayışına girdi. Zaman zaman fırtına nedeniyle yola zarar gelmesini beklediklerini, ancak bu sıklıkta olmasını beklemediklerini belirten Karayolları 10. Bölge Müdürü Murat Boydaş, inceleme başlattıklarını açıkladı: "Mutlaka çaresini bulacağız. Dalga yüksekliği hesaplanamadığı için sorun olmuş olabilir."
Bölge müdürü Boydaş, sahil yolu boyunca denize yapılan T mahmuzlarına da güveniyor: "T mahmuzların yapıldığı yerlerde zamanla kumsal oluşacak, böylece deniz derinliği azalacağı için dalgalar kıyıya varıncaya kadar etkisini kaybedecek. Ancak bu faydaların görülebilmesi için birkaç yıl geçmesi gerekiyor." Karadeniz Sahil Yolu'nun dünyanın en uzun sahil yolu olduğunu belirten Boydaş, zaman zaman sorun meydana gelmesinin de doğal olduğunu savundu.
'Fatsa'da sorun giderildi'
KTÜ İnşaat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hızır Önsoy ise Çayeli'nin deniz taban eğiminin Karadeniz'in en fazla olduğu yerlerden biri olduğunu vurguladı: "Burada deniz ani şekilde derinleşiyor. Kuzey yönlü rüzgârın da etkisiyle dalgalar süratli ve yüksek şekilde patlıyor. Benzer durum Fatsa'da yaşandı. Alınan önlemlerle giderildi. Deniz seviyesinin altında set ve kıyıya duvar örülmek suretiyle dalgaların yola zararı önlenebilir."