Karadeniz Sahil Yolu planı 8 yıl sonra iptal

Karadeniz Sahil Yolu planı 8 yıl sonra iptal
Karadeniz Sahil Yolu planı 8 yıl sonra iptal
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu hizmete açılan Karadeniz Sahil Yolu'nun imar planlarını iptal etti. Ama plansız kalan yolu yıkmak mümkün değil.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Karadeniz Sahil Yolu projesinin Fındıklı ve Ardeşen geçişlerine yargıdan iptal kararı çıktı. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından yapılan imar planına karşı Fındıklı ve Ardeşen’de yaşayanlar 2005 yılında Danıştay’a ayrı ayrı dava açtı. Her iki ilçede yaşayanlar da dava dilekçelerinde sahil yolunun vereceği zararları tek tek anlattı. Dilekçelerde sahil yoluna alternatif güzergâhlar olduğu vurgulandı. Projenin şehircilik ilkelerine aykırı olduğu, planlamanın yanlış olduğu, görüntü ve gürültü kirliliğine neden olacağı anlatıldı. Ayrıca sahil yolunun denizle yerleşim yeri arasında bir bariyer görevi göreceğini, deniz varlığının bölgenin gelişiminde etkili olduğu ve bunun unutulmaması gerektiği ifade edildi. Danıştay, 2009’da iki davada da aynı kararı verip yolun imar planlarını iptal etti.

Bakanlık itiraz etti

Dönemin Bayındırlık, günümüzün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararı temyiz etti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, davayı 8 yıl sonra karara bağladı. Kurul, Karadeniz Sahil Yolu projesinin imar planlarını iptal eden Danıştay kararını onadı. Karadeniz Sahil Yolu’nu plansız hale düşüren karar, oy birliği ile alındı. Davayı açan Karadenizliler, yargı yoluyla kazandıkları başarıyı yola karşı mücadele veren ancak 2005’te uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden avukat Cihan Eren’e ithaf etti.

Etkisiz karar

Karadeniz Sahil Yolu 2007’de tamamlandı. Yol hizmete açıldı. Davanın avukatlarından Yakup Okumuşoğlu şunları söyledi: “Karar, ne yazık ki icrası mümkün olmayan ‘etkisiz yargı’ kararlarına eklenen yeni bir örnek olarak arşivimizde yer alacak. Kararı uygulamak, uygulatmak için davayı kazanmak yetmiyor. Bize bir de hukuka bağlı idare lazım. Bu dünyada kararın uygulanacağına dair umudumuz ise yok. Bu sebeple kararın icrasını biz artık öbür dünyaya bıraktık.”

Trajikomik durum

Davacılardan Hasan Sıtkı Özkazanç ise yapılan deniz dolgusu ile yolun yanlışlığının bu kararla bir kez daha teyit edildiğini belirterek şöyle konuştu: “Trajikomik olan, davalar esnasında bilirkişilerin ve davacıların önerdikleri güney yolu geçişleri Ardeşen, Fındıklı, Arhavi ve Hopa’nın güneyinden geçecek şekilde Artvin, Rize, Trabzon ve Giresun illerini kapsayan 1/100 binlik çevre düzeni planına konmasıdır. Akla ‘bu ne perhiz bu ne lahana turşusu’ deyişi geliyor. Tek tesellimiz bu davalar ve verilen mücadele sonucunda Karadeniz Sahil Yolu’nun yanlışlığının herkes tarafından anlaşılmış olmasıdır.”


  http://www.radikal.com.tr/1161119116111913

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sahili yok etmek medeniyet değildir. - Su Cemre Sim

  Bazı arkadaşlar ,''Yol medeniyettir.''demiş.Doğru bir söz,ama,aklımıza esen,cebimizi dolduracak yere yol yapma ile medeniyetin ilgisi yoktur.Bu ülkenin kömürle çalışan trenleri,gemileri vardı,hepsi kaldırıldı.Varsa yoksa petrol,varsa yoksa kara yolu.Almanya'da herkes işe metro ile gidiyor,bizim gibi yoksul ülkede benzine dayalı toplu taşlımacılık yaygın.Bütün Avrupa Birliği ülkelerindeki toplam kamyon sayısı kadar kamyon var Türkiye'de.Bunca yük niye kamyonla?Karadeniz'de yolcu taşıyan gemiler vardı,kimin hayrı için kaldırıldı?Deniz taşımacılığı yol istemiyor,tren taşımacılığı benzin,petrol istemiyor.Biz dünyanın en pahalı benzinini yakıyoruz.Onun için ayrıca dağı,denizi,ırmağı yok ediyoruz;meedeniyet mi bu?

  Sahili yok etmek medeniyete direnmek değildir. - Su Cemre Sim

  Yolu denizi doldurarak yapmak medeniyetsizliktir.,dava açanları öldürmek eşkıyalıktır.Yol sahilden değil de iç kısımlardan geçirilebilirdi. H em de içlerde kalan köylerin gelişmesine yardımcı olunurdu.Nitekim Samsun, Ordu sahillerine dokunulmadan yol devam etmiştir. Burada politikacıların da çapsızlığının rolü var;adam ihale almak için meclise milletvekili seçtiriyor. Mahkemeyi beklememek,dinlememek medeni ülkelerde olmaz.O yolu yapanlar,mahkemelerden daha iyi araştırma yapıp,ileride bu yolun yararını,zararını hesaplamak zorundaydı.HİÇBİR BİLİMSEL ARAŞTIRMA YAPILMADAN O SAHİLLER YOK EDİLDİ,DEVLET SOYULDU.yILLARCA SÜREN YOLSUZLUK DAVALARI ZAMANAŞIMINA UĞRATILDI.DENİZLER,DERELER,IRMAKLAR,DAĞLAR YOK EDİLİYOR,vatansız kalmak üzereyiz.

  resmen insanlarla dalga geçiyorlar. - ozan oyunbozan

  karadenizin tüm kumsallarına tecavüz edildi (direnen ordu hariç) ve şimdi iptal mi oluyor? ne iptal oluyor ki? dalga geçiliyor insanlarla. başka bir şey değil. heralde yeni ihale, yeni para aktarımları falan olacak olmalı ki bişeyler deneniyor iptal falan adı altında. buraya şimdi küfür yazsam yayınlamazlar ama, işte içimden neler neler haykırıyorsam da hepsi...

  Deniz gittiği yere geri döner. - Su Cemre Sim

  Doğu Karadeniz'in oya gibi işlenmiş kıyıları zorla, korkutma ile elimizden alındı. Dağlar söküldü, kayalar kırıldı kıyılara dolduruldu. Hala kimin ne hakla izin verdiğini bilmiyoruz, taş ocakları dağları, ormanları koca bir canavar gibiöğütüyor;koca kayaların beklediği dağlardan sökülünce Çatak'da olduğu gibi korkunç göçükler oluyor.Milyonlarca yılda oluşmuş kıyılar,üç beş yolsuz adamın midesine feda edildi.Belki yüz yıldan berisini anımsayanlar,Giresun'da üç yıl önceki sel felaketini görmemiş.Denizden kazanılan kıyıları şimdiden Karadeniz geri alıyor.Üç yanı denizle çevrili bir ülkede,taşımacışlığın yüzde sekseni karayoluyla yapılıyor.Böylece hem ülke petrole bağımlı duruma getirildi,hem de karayolları kan gölü oldu.Say say bitmez.Hak nedir,hukuk nedir,doğa nedir,çevre nedir,insan nedir?Hiç önemi yok sanki?Üç beş kişi devleti soysun da ne olursa olsun.

  İyi ki karar yeni çıkmış! - Dedemkorkut

  Bitmeden çıksaydı, Karadeniz bölgesi hala eski yolla boğuşuyor olurdu. Herkesin haklı bir nedeni vardır. Şikayetçi olanların da, yapanların da... Ben de hep şöyle düşünüyorum. Edremit Körfezin'in bir çok yerinden baktığımda Midilli'yi burnumuzun dibinde görüyorum. Burayı Yunanistan'a bırakmakla kadar akılsızlık etmişiz diyorum. Faydası ne?

  Vay canına...:-)) - citizen

  Bravo Danıştay'a... Bu ne sürat... Bari bu iptalinizin ne işe yaradığını da bir dip not olarak açıklasanız da ona göre hareket etsek...

  Cihan Eren - karl.marx

  Ne istediniz Cihan Eren'den. Hukuki yollarla hak arayan insanların mafya-devlet işbirlikleri ile ortadan kaldırılması gerçekten çok acı verici. Saygıyla anıyorum kendisini.