Karadeniz Sahil Yolu'na iptal

Karadeniz Sahil Otoyolu'nun Arhavi geçişinde deniz doldurma ve kurutma yöntemiyle yol geçişini öngören projeyi, mahkeme iptal etti.

İSTANBUL - Karadeniz Sahil Otoyolu'nun Arhavi geçişinde deniz doldurma ve kurutma yöntemiyle yol geçişini öngören projeyi, mahkeme iptal etti.
Karayolları Genel Müdürlüğü, 25 Temmuz 2002 tarihli işleme göre yapılan projede daha önce Arhavi kent içinden geçen yolun güzergâhını sahile kaydırmıştı. Karara göre, deniz doldurularak yol geçirilecekti. Karara karşı çıkan Arhavi Belediye Başkanlığı, Arhavi Kültür, Turizm, Eğitim, Sağlık ve Dayanışma Vakfı ile Arhavililer, Erzurum 1. İdare Mahkemesi'nde planın iptali için 25 Haziran 2004'te dava açmıştı.
Erzurum 1. İdare Mahkemesi, 23 Şubat 2005'te verdiği kararında, 3621 sayılı Kıyı Yasası ile ilgili yönetmelik hükümlerine göre denizden doldurma ve kurutma yoluyla arazi elde edilmesi yönünde hiçbir düzenlemenin bulunmadığını belirtti. Mahkeme kararında, "3194 sayılı İmar Yasası gereğince nazım ve uygulama imar planı değişikliğinin yapılmamış olduğu görüldüğünden, idari işlemin iptaline karar verilmiştir" dedi.
Arhavililerin lehine 27 Ağustos 2004'te de yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. Ancak Karayolları aynı projeyi 50 metre daha deniz tarafına öteleyerek onaylamış ve inşaat sürmüştü. Bu yeni bir idari işlem olduğundan Arhavililer de Erzurum 2. İdare Mahkemesi'ne yeniden dava açmıştı. Dava sürüyor.


    http://www.radikal.com.tr/7418157418150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.