Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde çatışma çıktı, yaralılar var

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde çatışma çıktı, yaralılar var
Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde çatışma çıktı, yaralılar var
Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde Atatürk Kültür Merkezi'nin tiyatro oyunu için tahsis edilmesi amacıyla eylem yapan öğrencilerle özel güvenlik görevlileri arasında çıkan çatışmada yaralananlar oldu.

TRABZON - Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde (KTÜ) Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) tiyatro oyunu için tahsis edilmesi amacıyla Rektörlük önünde basın açıklaması yapmak isteyen öğrenciler ile üniversite özel güvenlik görevlileri arasında arbede çıktı. Arbede sırasında yaralananlar oldu.

İktisadi İdari Bilimler Fakültesi önünde toplanan Öğrenci Kolektifi üyesi yaklaşık 50 kişilik öğrenci grubu, ' İş merkezi değil kültür merkezi, müşteri değil öğrenci' pankartıyla KTÜ Rektörlük binasına yürümek, burada da açıklama yapmak istedi. Ancak buna izin vermeyen özel güvenlik, öğrencilere, Makine bölümü önüne kadar gidebileceklerini ve açıklamayı da burada yapabileceklerini bildirdi. Bunun üzenine 'Üniversite bizimdir, bizimle özgürleşecek' ve 'İşte rektör demokrasisi, demokrat rektör nerede?' sloganı atarak yürüyüşe geçen öğrenciler, Makine bölümü önünde özel güvenlik barikatı ile karşılaştı.

Barikatı aşmaya çalışan öğrencilerle özel güvenlik ekipleri arasında arbede çıktı. Öğrencilerden ve güvenlik ekibinden yaralananlar oldu. Çevik kuvvet ekipleri ve özel güvenlik görevlilerinin müdahalesiyle yaşanan arbedede 4 öğrenci baygınlık geçirdi.


REKTÖRLÜKTEN YİNE RET CEVABI 

Öğrencilerle görüşen Trabzon Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Turgay Özkan, rektörlük önüne kadar yürüyüş yapılması ve sadece iki kişinin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz ile görüşmesi için öğrencileri ikna etti. Bunun üzerine öğrenciler, geniş güvenlik önlemleri altında Rektörlük binası karşısına kadar yürüdü. Gruptan 2 öğrenci Prof. Dr. Öksüz ile görüşmeye gitti, diğer öğrenciler kütüphane binası önünde bekledi. Bir süre sonra rektörlükten çıkan 2 öğrenci, Rektör Yardımcısı Hikmet Öksüz'ün Atatürk Kültür Merkezi'nin tiyatro oyunu için verilmeyeceğini söylediğini bildirdi.

Bu açıklamaya tepki gösteren öğrenciler slogan atmaya başladı. Gün boyunca müdahalede bulunmayan ve izlemekle yetinen çevik Kuvvet ekipleri bu kez özel güvenlik ile birlikte Rektörlük binası önünde önlem aldı, barikat kurdu. 

Öğrenciler adına basın açıklaması yapan Fatma Nergis Dikici, Atatürk Kültür Merkezi'nde tiyatro sahnelemelerine izin vermediği gerekçesiyle üniversite yönetimini eleştirdi.

Gruptakiler açıklamanın ardından dağıldı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadınların sorunlarını ele alan "Anam, Bacım, Avradım" isimli tiyatro oyununu, üniversitenin Atatürk Kültür Merkezi'nde sahnelemek isteyen öğrenciler, izin verilmemesi üzerine rektörlük binası önünde bir süredir oturma eylemi başlatmıştı. Dün yaşanan arbedenin ardından 20 öğrenci gözaltına alınmış, bugün serbest bırakılmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/112708811270886

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Olayların Çarpıtılması ve Objektif Bir Bakış - cavanibasi

  Aktarılan olaylar kesinlikle bir karalamadan ibarettir. Ben KTÜ'de okuyan ve her gün rektörlüğün önünden geçen objektif biri olarak söylemeliyim ki: Dayak yediğini söyleyen kişiler, ilk başlarda protesto olayını sadece pankart boyutunda ve normal bir şekilde gerçekleştirmişlerdir. Buraya kadar da bir sıkıntı olmamıştır da zaten.. Fakat daha 1-2 gün öncesine kadar rektörlüğün önünden geçtiğimde atılan sloganlar ve söylenen şarkılar birden değişti. Sanki önceden orada protesto yapan grup onlar değildi. Söyledikleri şarkılar ve attıkları sloganların arasında bariz kışkırtma vardı. Ankara'ya hırsız mı denmedi, hükümete mafya mı denmedi, vatanı sattınız mı denmedi ? Kısacası "AKM istiyoruz" denilen sloganlar birden kışkırtmaya ve hakarete dönüştü. Bunun sonucunda da gelen polis müdahalesi gayet doğal ve yerinde bir müdahaledir. Lütfen mağdurları oynamayınız.

  demokrasi - kullaniciadlikisi

  demokrasinin adı cahiller için "bırakın bağırıp dursunlar, bir süre sonra yorulup giderler" olmuş. ama güzel. en azından okuma yazma biliyorlar da buralara yorum yazıyorlar.

  Yazık - Umutaydın

  Yarın öbür gün bu ÖZEL GÜVENLİKLER işten atıldığı zaman veya hakları verilmediği zaman, yine bu öğrenciler onların haklarını arayacak.

  Ülkücüler - ibretnüma

  Ülkücüler'in sembolü kurttur it değildir bunu bilmek lazım ayrıca hiç olmazsa ülkücüler kahvelerde okey oynar bulmaca falan çözerlerdi ki bunlar alzaymırı geciktirir, beyin jimnastiğidir lakin üniversitede kalmaktan kartlaşmış, sol elleri taş atmaktan köseleye dönmüş "devrimciler" ise toplanmaya ihtiyaç durmazlardı zira bu vazifeyi kadrolu icra ederlerdi...

  Hepsi aynı - omerL.

  kişilerden oluşuyor sanırım bu kişiler çünkü bizim burda da aynı söylemler vardı. ayrıca rektörlük kesinlikle hata yapmış açıklama yaptırmamakla, kendi haline bırakıldıkları taktirde zararsız oluyorlar bu kişiler, biz öyle yapıyoruz. müdahale ettirerek öneme bindirdiler kendilerini.

  Özel Güvenlik Terörü - erdem6363

  Umarı bu üniversitelerdeki özel güvenlik terörü daha vahim bir hal almadan biter. Gerçi daha ne kadar vahim olabilir. Önceden kahvedeki bir işi olmayan ülkücüleri toplayıp vatanı bölüyorlar diye üniversite öğrencilerinin üstüne salarlardı, şimdi ise üniforma giydirip özel güvenlik yaptılar, "istihdam açtılar (güya)". Saldırmakta legal oldu, hemde üzerine maaş alıyorlar. Kantarın topuzu kaçmasın akp