Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde çatışma çıktı, yaralılar var

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde çatışma çıktı, yaralılar var
Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde çatışma çıktı, yaralılar var
Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde Atatürk Kültür Merkezi'nin tiyatro oyunu için tahsis edilmesi amacıyla eylem yapan öğrencilerle özel güvenlik görevlileri arasında çıkan çatışmada yaralananlar oldu.

TRABZON - Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde (KTÜ) Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) tiyatro oyunu için tahsis edilmesi amacıyla Rektörlük önünde basın açıklaması yapmak isteyen öğrenciler ile üniversite özel güvenlik görevlileri arasında arbede çıktı. Arbede sırasında yaralananlar oldu.

İktisadi İdari Bilimler Fakültesi önünde toplanan Öğrenci Kolektifi üyesi yaklaşık 50 kişilik öğrenci grubu, ' İş merkezi değil kültür merkezi, müşteri değil öğrenci' pankartıyla KTÜ Rektörlük binasına yürümek, burada da açıklama yapmak istedi. Ancak buna izin vermeyen özel güvenlik, öğrencilere, Makine bölümü önüne kadar gidebileceklerini ve açıklamayı da burada yapabileceklerini bildirdi. Bunun üzenine 'Üniversite bizimdir, bizimle özgürleşecek' ve 'İşte rektör demokrasisi, demokrat rektör nerede?' sloganı atarak yürüyüşe geçen öğrenciler, Makine bölümü önünde özel güvenlik barikatı ile karşılaştı.

Barikatı aşmaya çalışan öğrencilerle özel güvenlik ekipleri arasında arbede çıktı. Öğrencilerden ve güvenlik ekibinden yaralananlar oldu. Çevik kuvvet ekipleri ve özel güvenlik görevlilerinin müdahalesiyle yaşanan arbedede 4 öğrenci baygınlık geçirdi.


REKTÖRLÜKTEN YİNE RET CEVABI 

Öğrencilerle görüşen Trabzon Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Turgay Özkan, rektörlük önüne kadar yürüyüş yapılması ve sadece iki kişinin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz ile görüşmesi için öğrencileri ikna etti. Bunun üzerine öğrenciler, geniş güvenlik önlemleri altında Rektörlük binası karşısına kadar yürüdü. Gruptan 2 öğrenci Prof. Dr. Öksüz ile görüşmeye gitti, diğer öğrenciler kütüphane binası önünde bekledi. Bir süre sonra rektörlükten çıkan 2 öğrenci, Rektör Yardımcısı Hikmet Öksüz'ün Atatürk Kültür Merkezi'nin tiyatro oyunu için verilmeyeceğini söylediğini bildirdi.

Bu açıklamaya tepki gösteren öğrenciler slogan atmaya başladı. Gün boyunca müdahalede bulunmayan ve izlemekle yetinen çevik Kuvvet ekipleri bu kez özel güvenlik ile birlikte Rektörlük binası önünde önlem aldı, barikat kurdu. 

Öğrenciler adına basın açıklaması yapan Fatma Nergis Dikici, Atatürk Kültür Merkezi'nde tiyatro sahnelemelerine izin vermediği gerekçesiyle üniversite yönetimini eleştirdi.

Gruptakiler açıklamanın ardından dağıldı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadınların sorunlarını ele alan "Anam, Bacım, Avradım" isimli tiyatro oyununu, üniversitenin Atatürk Kültür Merkezi'nde sahnelemek isteyen öğrenciler, izin verilmemesi üzerine rektörlük binası önünde bir süredir oturma eylemi başlatmıştı. Dün yaşanan arbedenin ardından 20 öğrenci gözaltına alınmış, bugün serbest bırakılmıştı.