Karadeniz turu umutlu başladı

Karadeniz turu umutlu başladı
Karadeniz turu umutlu başladı
Çözüm süreci toplantılarının en sıkıntılı bölgesinin Karadeniz olması bekleniyor. Ancak, âkil insanların ilk durağı Bolu ve Düzce'deki hava şimdilik umut verdi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

‘Âkil İnsanlar Heyeti’nin Karadeniz Grubu, çalışmalarına dün 22 etnik dilin konuşulduğu Düzce’den başladı. Akan kanın durması sürecine destek verdiklerini kaydeden Düzceliler, sürece ilişkin kaygılarını da dile getirdi.
Grubun üyelerinden Orhan Gencebay, sağlık sorunu nedeniyle dünkü çalışmalara katılmadı. Grup ilk olarak, özel bir otelde kentin sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.

81 gündür kimse ölmedi

Katılımın yoğun olduğu toplantıda, çok sayıda STK yöneticisi, barış sürecine ilişkin düşüncelerini ve kaygılarını paylaştı. Milliyetçi muhafazakâr kimliği ile bilinen Düzceliler ağırlıklı olarak ‘akan kanın durması için’ yapılacak her türlü çalışmaya destek olacaklarını belirtirken, toplantıya katılan bazı STK temsilcileri, “barış ne karşılığında yapılıyor” sorusunu gündeme getirdi.
Karadeniz Grubu Başkanı, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yusuf Şevki Hakyemez toplantının başında, hükümetin, 30 yıldır akan kanın durması konusunda cesaretli bir adım atığına dikkat çekerek, Düzcelilerden bu sürece destek vermelerini istedi.
Türkiye ’nin bölünmez bütünlüğü konusunda kimsenin endişe duymaması gerektiğini belirten Hakyemez, “Sorunların siyaset yoluyla çözüm süreci var. Hesaplaşma mantığıyla kimsenin hareket etmemesi lazım” dedi.

Mutlu Türk değilim

Heyet üyesi gazeteci-yazar Oral Çalışlar da Türkiye’nin yeni bir sürece girdiğine işaret ederek “Bu işi çözmek isteyen iradeyi doğru ve önemli görüyorum” derken, gazeteci-yazar Yıldıray Oğur “ Bugün 81 gündür hiçbir genç ölmedi. Karadeniz’e bir şehit gelmedi. Bu bile çok önemli. Bu iç savaşta 81 gündür hiçbir genç ölmedi, savunmamız gereken bu” diye konuştu. Katılımcılardan eski milletvekili Fethi Görür, sürece kimsenin karşı çıkmasının mümkün olmadığını ifade ederek “En büyük endişe özerlik ve devamında federasyondur” derken, kendisini bir vatandaş olarak tanıtan Aydın Şengül de, şöyle konuştu:
“Bu toplantıya gelirken, Düzce’de yaşayan ve inşaat işleri yapan bir Kürt vatandaş buldum. Sen ne düşünüyorsun diye sordum. ‘Türkiye’nin bölünmesini istemiyoruz’ dedi. ‘Ancak kimse de bana sen Türksün demesin istiyorum’ dedi. 40 bin vatandaşımız öldü. Ne mutlu Türküm diyemiyorum. Tanınma adaleti sağlansın ancak ‘Kürt Sorunu’nun çözümü başkanlık sisteminin karşılığında yapılıyorsa bu siyasi ahlaksızlıktır.”

DİKKAT ÇEKENLER

Bu bir kimlik sorunu
Abhaz Dernekleri Genel Başkanı Feridun Aksoy
AK Parti yanlısı biri değilim. Kürt Sorunu diye önümüze çıkan sorun bir kimlik sorundur. Kimliklere saygı duyulsaydı bugün bu sorunlar yaşanmazdı. Mahmut Esat Bozkurt’un bu ülkeye ektiği tohumlar sonucu kan akıyor.”
Genel af önerisi
Mehmet Arpacık isimli öğr etmen
“Bugün akil adamlar rahat bir şekilde Düzce’ye geldiler ve dışarı çıktıklarında saldırıya uğrama tehlikesini taşımıyorlarsa yapılan Ergenekon temizliğinin büyük katkısı var. Adapazarı İzmit, Sapanca, hattındaki temizlik nedeniyle bugün bu toplantı rahat rahat yapılabiliyor.”

Zoruma gidiyor
Balkan Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Özcan Fidan,
“Bu Akil İnsanlar toplantılarının yapılması zoruma gidiyor. Askerimize kurşun sıkınları alkışladık, bunları boşuna tartışıyoruz.”

Analar ağlasın ki...
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Vedat Nefesoğlu
“Öncelikle barıştan yanayım. Ama analar ağlamasın deniliyor. Ancak ne tavizler veriliyor. Öcalan’ın serbest kalmasına tepki göstermek zorundayız. Ancak birileri de ölecek ki, ezanımız devam edebilsin, bayrağımız dalgansın huzur içinde yaşanılabilsin. Bu vatandan bayrak dalgalanacaksa, analar da ağlayacak.” 


‘Orhan Baba’dan mesaj:

BİZ BİR BÜTÜNÜN PARÇALARIYIZ

Karadeniz grubunda yer alan Orhan Gencebay kendisini ziyaret eden Samsunlularla hemşehrilerine bir mesaj gönderdi. Gencebay mesajda şu görüşleri dile getirdi: “Ülkem için yapacak bir şeyler varsa tabii ki yapmak istiyorum dedim ve akil insanlar listesine girmiş oldum. Bizde dil, din, cins, ırk ayrımı yok. Bizim içimizdeki kim olursa olsun, hangi kökenden hangi dinden, dinden cinsten olursa olsun hepimiz kardeşiz. Hepimiz kardeşçe burada yaşayacağız. Biz bir bütünün parçalarıyız.”