@idrisemen

Karadeniz usulü davada beraat 

Karadeniz usulü davada beraat 
Karadeniz usulü davada beraat 
Artvin'in Arhavi ilçesinde HES için yapılan kaçak köprüyü protesto eden 5 kişi hakkında 'çalışma hürriyetini engelleme' suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Arhavi Asliye Ceza Mahkemesi eşine az rastlanır davada yargılanan 5 sanık hakkında beraat kararı verdi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - MNG firması, 2012 yılında Artvin’in Arhavi ilçesinde şehir merkezine yapılmak istenen Kavak HES projesinin inşaatına başladı. Projenin ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla Ermiş İnşaat, Orçi Deresi üzerine 15 metre uzunluğunda kaçak bir köprü yapmaya başladı. Bölge halkı kaçak yapılan köprü inşaatının durdurulması için Devlet Su İşleri 26. Bölge Müdürlüğü'ne başvurdu. Başvuruyu inceleyen DSİ 26. Bölge Müdürlüğü, köprünün kaçak yapıldığını tespit ederek yıkılması için firmaya bir yazı gönderdi. 31 Mart 2014 tarihinde firmaya yollanan yazıda, ‘Orçi deresi üzerinde güvenli yatak kesitini daraltmak suretiyle yapılan köprünün olası feyezanda (taşkın) can ve mal kaybına neden olabileceği görülmüştür. İnşaa öncesi bölge müdürlüğümüz görüşü alınmadan yapılan mevcut köprünün kaldırılarak dere yatağının eski haline getirilmesi gerekmektedir’ ifadesi kullanıldı. Yıkım kararını dikkate almayan firma, kaçak köprü yapımına devam edince DSİ bölge müdürlüğü, firmaya bir yazı daha yollayarak bir kez daha kaçak köprünün yıkılmasını istedi. 

KAÇAK KÖPRÜ EYLEMCİLERİNE DAVA AÇILDI

Firma DSİ’nin uyarılarını dikkate almayıp köprünün inşaatına devam edince bölge halkı 11 Temmuz 2014 tarihinde inşaat alanına giderek kaçak köprüyü protesto etmeye başladı. Protesto sırasında firma çalışanları ile protestocular arasında tartışma başlayınca protestocular köprüye giden yolu kapattı. Olay sonrasında firma çalışanları protestocular hakkında suç duyurusunda bulununca Arhavi Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 1’i gazeteci olmak üzere 5 kişi hakkında, ‘çalışma hürriyetini engelleme’ suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 

EYLEMCİLERE BERAAT

İkinci duruşması 2 Nisan’da görülen davada kaçak köprü yapımını protesto eden sanıklar hakkında beraat kararı verildi. Öte yandan kaçak olarak yapılan ve davaya sebebiyet veren köprünün ise yıkımına başlandı.