Karadeniz ve Doğu kara teslim

Yurdun büyük bölümünde etkili olan kar, özellikle Doğu Anadolu ile Karadeniz'de hayatı felç etti.

İSTANBUL - Yurdun büyük bölümünde etkili olan kar, özellikle Doğu Anadolu ile Karadeniz'de hayatı felç etti. Doğu Anadolu'da 200 köy yolu ulaşıma kapandı. Erzurum'un Şenkaya ilçesinin Akşar Köyü'ne su verilmesi nedeniyle düzenlenen törene giden SP Milletvekili Aslan Polat buzlanma nedeniyle yolda mahsur kaldı.
Van ve Hakkâri'de kar kalınlığı 20 santime ulaşırken, THY'nin dünkü İstanbul-Van uçak seferi iptal edildi. Gaziantep'te önceki gece çıkan fırtına da birçok evin çatısını uçurdu, elektrik tellerini kopardı.
Rize'de 20 kişi mahsur kaldı
Doğu Karadeniz'i bir haftadır etkisi altına alan soğuk hava yerini kar yağışına bırakınca, günlük yaşam felç oldu. Kapanan köy yolu 1387'ye ulaştı. Rize'nin Çayeli ilçesine bağlı Karaağaç Köyü'nde önceki gece meydana gelen heyelandan etkilenen sekiz evde yaklaşık 20 kişi mahsur kaldı. Rize'de kar ve yağmur sonucu dün saat 10.45 sıralarında heyelan meydana gelirken, Çarşı Mahallesi Kale yolu üzerinde park halinde bulunan altı araç toprak altında kaldı. Bazı işyerleri zarar gördü.
Giresun, Rize, Gümüşhane, Bayburt ve Artvin karla örtülürken, İkizdere-İspir yolunun Ovit Dağı ve Yayladare-Salmankant geçitlerinde ulaşım sağlanamadı. Rize'nin Çayeli ilçesi Büyükköy yolu, Çayeli-Kaptanpaşa yolu derelerin yarattığı tahribat nedeniyle, İyidere-İkizdere Karayolu'nun 37'nci kilometresi heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı. Trabzon'un Tonya ilçesinde okullar iki gün tatil edildi. Yurdun sahil kesimlerinde yağmur, iç kesimlerinde de kar yağışı bu hafta da sürecek.