Karadeniz'de çivi yazısı

Samsun'un Vezirköprü ilçesindeki Oymaağaç köyünde Hititlerin dini merkezi Nerik'in izlerini bulabilmek için başlatılan Oymaağaç kazılarının Başkanı Doç. Dr. Rainer Czichon, üç yıdır sürdürülen kazılarda ilk kez çivi yazılı tabletler bulduklarını bildirdi.Doç. Dr. Czichon, yaptığı açıklamada, Almanya ve Türkiye’den çeşitli bilim dallarından oluşan ekiple sürdürülen kazıda bu yıl elde edilen en önemli buluntular arasında çivi yazılı tabletler geldiğini söyledi.
Czichon, 486 metrekarelik bir alanda gerçekleştirdikleri kazıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Üç yıldan beri devam eden kazılarda bu yıl çok önemli buluntular elde edildi. Bu tabletler bize çok şey anlatacak. Oymağaç’ın gerçekten Hititlerin kutsal kenti Nerik olabileceğinin de bir kanıtı olabilir.” Buluntu tabletlerin Almanya’dan gelecek uzman bir ekip tarafından incelenerek çözülmesinden sonra önemli bilgiler elde edeceklerine inandıklarını da belirten Czichon, kazılarda bayka tabletlere daha ratlanmasını beklediklerini de söyledi.
Oymaağaç kazıları, Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle Gerda Henkel Vakfı, Freie Üniversitesi, Deutsche Orient-Gesellschaft, Bilkent Üniversitesi, Knödler Decker Vakfı, Dresden Teknik Üniversitesi, Tepe Knauf ve özel sponsorların desteğiyle sürdürülüyor. Bugüne kadar dini törenlerde kullanılan küçük kaplar, çivi yazılı tabletler ve Roma dönemine ait olduğu düşünülen toplu mezarların bulunduğu Oymağaç kazılarının 10 yıldan fazla sürmesi bekleniyor. (aa)