Karadeniz'de çöp manzaraları

Zonguldak Limanı, Üzülmez Deresi'nden gelen evsel atıklarla denize atılan pet şişe ve plastikler yüzünden çevre kirliliği ile karşı karşıya kaldı.
Haber: MUSTAFA ÖZDEMİR / Arşivi
HAKAN AYDIN / Arşivi

ZONGULDAK/ARTVİN - Zonguldak Limanı, Üzülmez Deresi'nden gelen evsel atıklarla denize atılan pet şişe ve plastikler yüzünden çevre kirliliği ile karşı karşıya kaldı. Özellikle yağışlı havaların ardından dereyle gelen atıklar limanın içine doluyor. Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) ait olan limanda yaşanan çevre kirliliğine TTK yetkililerinin duyarsız kalması ise en çok balıkçıların tepkisine neden oluyor. Yazın sıcağında kokan, kışın ise plastik ve benzeri atıklarla kirletilen liman yolunda gezen vatandaşlar, yıllardır kara bir leke gibi şehrin ortasında yaşanan bu çevre kirliliğine bir çare bulunmamasına büyük tepki gösteriyor.
Artvin'in Borçka ilçesindeki Muratlı Barajı da Çoruh Nehri'nin getirdiği çöplerle doldu. Barajın kapakları çöpler nedeniyle tıkandı. Barajın su tutmaya başlamasının ardından çöp birikimi, DSİ yetkililerini harekete geçirmiş ve geniş çaplı bir temizleme çalışması yapılmıştı. Ekipler, barajdan 100 kamyon çöp çıkarmıştı. Ama temizlik uzun sürmedi. Barajı besleyen Çoruh Nehri'nin güzergâhındaki Erzurum, Bayburt ve Artvin'in ilçelerinden nehre bırakılan tonlarca katı atık ve Murgul Bakır İşletmeleri'nin maden atıkları Muratlı Barajı'nı yine çöplüğe çevirdi.


    http://www.radikal.com.tr/7620077620070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.