Karadeniz'de 'çözüm' turu

Karadeniz'de 'çözüm' turu
Karadeniz'de 'çözüm' turu
BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel ile İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel'in yer aldığı Halkın Demokratik Kongresi (HDK) heyeti Karadeniz turuna çıkmaya hazırlanıyor.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

 Heyet, İmralı görüşmeleriyle başlayan çözüm sürecini Karadeniz halkına anlatmayı amaçlıyor. Ancak ziyaretin duyulması Karadeniz’de gerilime neden oldu. Trabzon’da çıkan yerel gazeteler HDK heyetinin kentte ‘propaganda yapacağına’ ilişkin haberler yayımladı. BDP ’li Tuncel, Büyük Birlik Partisi taraftarlarının öncülüğünü yaptığı bir grup tarafından geziyle ilgili negatif bir hava yaratılmak istendiğini söyledi. Tüzel ise İçişleri Bakanı Muammer Güler’i geziyle ilgili bilgilendirdiklerini vurgulayarak, “Yerel basın tahrik edici yayınlar yapmaya başladı. Bize yer verilmemesi için çabalıyorlar. Hükümet toplumsal barış için sonuç almak istiyorsa bu gibi durumlarda çabalarımıza katkı sunması lazım. Karadeniz halkı bu süreçte en çok kışkırtılmış bir halk. Dolayısıyla onların da sürece dahil edilmesini istiyoruz” dedi. HDK heyeti, “Çözüm için müzakere, barış için eşitlik” kampanyası çerçevesinde Çorum’dan başlayarak Sinop, Ordu, Samsun, Giresun, Trabzon’u ziyaret edecek.


  http://www.radikal.com.tr/112063511206355

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  maya - leonefa

  yanlış koordinatlar seçmissiniz bayım.. karadeniz'de de bir Lazca problemi vardır, siz o bölgede o dile yabancı biri olarak bir topluma girersiniz..lazca konuşmayı bırakırlar,Türkçe devam ederler..bundan gocunmazlar..bu bölgenin tarzıdır. Lazca yok oluyor aman efendim Laz olduğumuzu unutuyoruz asimilasyonlardayız gibi bir ruh haline bürünmezler asla,bürünmediler. Bir diğer mesele doğuda kol gezen yoksulluk için devletin çözüme yönelik birçok politikası olmuştur,mesela GAP projesi gibi,suyun erişemediği nokta kalmamıştır,yeter ki insanlar tarım yapsın istihdam oluşsun diye,Karadeniz de ise bu böyle değildir,45 derecelik eğimde tarım yapmak ne kadar mümkünse o kadarını yapar,açlıktan bölünmek gelmek insanların aklına.. tekrar doğuya dönersek herhangi bir endüstri kolunda üretim yapacağınız bir tesis için yer tahsisinden vergi muafiyetine kadar onlarca teşvik var, fakat Halis Toprak'ın (aklıma gelen isim bu,liste kalabalıktır) doğduğu memleket Diyarbakır'da dikili tek bir ağacı yoktur bırakın istihdamı.. (sadece bir kaç okul,vergi sistemini bilenler bu durumu bilir) Karadenizliler ise devletten yol,okul,su beklemekten sıkılmış "kendi suçumuz" olarak tabir ettikleri dağınık yerleşimlerine mühendislik bilimine parmak ısırtacak yöntemlerle enerji götürmüş,yolunu,okulunu kendisi imal etmiştir,devlet malzeme verdiyse ne ala.. sonuç olarak bazı şeyler maya ile alakalıdır. Kimbilir belkide emperyaller gizli servisleriyle ilk olarak bu coğrafyayı denemiş,raporlar olumsuz çıkınca yeniden şeyh sait'in seyit rıza'nın torunlarından medet ummaya karar vermiştir.

  HayalDenizi03 isimli arkadaşa - gunesekosan

  Birincisi haberde HDK vurgusu var gözden kaçmış herhalde. HDK BDP'yi de içine alan ama ondan daha geniş bir yapılanma. Türkiye'deki sosyalist hareketin bir çok unsurunu içinde barındıran bir yapı. Temelinde eşitlikçi fikirler olan bir yapı. O yüzden bir kere başlığınız yanlış. Karadeniz tarihi Türkiye sosyalist hareketine yön vermiş kadrolar çıkarmıştır. Diğer taraftan haberin ne anlattığına bakarsak buradan bölücülükle ilgili nasıl bir çıkarsama yaptığınızı çok merak ediyorum. Bir de merak ediyorum devlete sahip çıkmak nedir? Devletin insanına sahip çıkması gerekir. Varlık sebebi odur. Üçüncüsü barış görüşmelerinin propagandasının yapılması sizi neden rahatsız ediyor, savaşın devam etmesini mi istiyorsunuz? İnsanların ikna edilmesini neden istemiyorsunuz? Öyle bölücülük, devlet, millet laflarıyla, kahvehane adamı boş muhabbet cümleleriyle devam ederseniz daha çok insan yitiririz. İnsanları tahrik etmeyin. Bu savaş ya bitecek ya bitecek.

  heyecan - ferdane

  uzun zamandır bu kadar heyecan verici bir haber okumamıştım,geçte olsa karadenizlilerin'de bu sürece dahil edilmesi,aktif rol alması bir karadenizli olarak beni çok umutlandırdı,bu girişimi başlatan başlatmaya çalışan her bir vekilimize çok teşekkürler,onlar başlattı ama esas görev karadenizdeki sivil toplum,ve demokratik kitle örgütlerine,veee artık yeter diyen duyarlı karadenizli yurttaşlara düşüyor...

  Komiksiniz ama - ahmed-mehmed

  Biraz tutarli olsaniz ne guzel olacak.Dogru aslinda sizin tutarli olmaniza da gerek yok.Nasilsa medyamizdaki aydinlarimiz sizin tutarsizliklarinizi dillendirmezler.Hatta sizin tutarsiz davranislariniza ve aciklamalariniza mantik bulup/yaratip sizleri aklarlar.Istediginiz zaman "polis,asker cekilsin" istediginiz zaman " aman Icisleri Bakani biz korusun yoksa olacaklardan kendisi sorumludur".....Ah sizi gidi tutarsiz tutarlilar sizi.

  BDP Karadeniz Halkını Kendine Yakın mı Buluyor? - Hayal Denizi03

  Türkiye'nin 7 bölgesinden biri olan Karadeniz halkı tarihi boyunca bölücü olmamış, Devletine sahip çıkmış, Milleti ile bütünleşmiştir. Hiç bir zaman emperyalistlere uşak olmamış, Askerine polisine kurşun sıkmamıştır. Karedeniz bilgilendirme turu adı altında yapılmak istenen Diyarbakır Büyük şehir Belediye Başkanı Baydemir in yıllar önce Tunceli'de Karadenizin de içinde bulunduğu bir eyalet sistemi dillendirmişti. Şimdi yapılmak istenen onun devamıdır. Ben inanıyorum ki KaraDenizliler onlara hak ettikleri cevabı verecek kapıyı yüzlerine kapatacaktır.