Karadeniz'de katliam protestosu

Karadeniz'de katliam protestosu
Karadeniz'de katliam protestosu
Giresun'da, KESK Şubeler Platformu üyeleri, Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde yapılan bombalı saldırıyı yürüyüşle protesto etti. Trabzon'da da KESK'in çağrısıyla basın açıklaması yapıldı.

RADİKAL - Giresun'da Debboy mevkiinde toplanan platform üyeleri, 'Katilleri biliyoruz hesap soracağız' pankartı açtı, 'Barış istiyoruz', 'Savaşa karşı barış, baskılara karşı özgürlük', 'Soran olursa onlar ırk ayrımı nedir bilmezlerdi, Türkü, Kürdü, Lazı hep beraber oyuncaklarıyla ölüme gitti dersiniz' dövizleri taşıyarak Atatürk Meydanı'na yürüdü.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Ersin Önder, Suruç'ta canlı bomba saldırısı sonucu 32'i gencin yaşamını yitirdiğini, Adıyaman'da da bir askerin şehit düştüğünü belirterek, "Sanki ülkemizi iç savaş ortamına sokmaya çalışıyorlar" dedi ve şöyle devam etti:

"Canlı bomba saldırısının hemen sonrasında IŞİD denen vahşet çetesinin Kobani'de de bomba yüklü bir araçla saldırı gerçekleştirmesi, Suruç'taki patlamanın oldukça organize bir saldırı olduğunu göstermektedir. Bu organize saldırılarının zamanlaması ve hedefi, saldırıların amacını açıkça göstermektedir. İnsanlık direnişiyle ruhunu paylaşmak ve yeniden inşasında pratik katkı sağlamak amacıyla Kobani'ye geçmek üzere olan gençlere yönelik canlı bomba saldırısı sadece onlara değil; IŞİD vahşetine teslim olmayan, Kobani'ye sahip çıkan, Suriye'de ve tüm Ortadoğu 'da barış ve kardeşlik isteyen bütün Ortadoğu halklarını korkutmak, sindirmek ve teslim almak amaçlıdır. Bu saldırının faili sadece İŞİD denen eli kanlı vahşet çetesi değil, bugüne değin bu çeteyi ve El Nusra, El Kaide gibi mezhepçi katil sürülerini destekleyenlerdir."

'KİRLİ SAVAŞ'

Trabzon'da ise Atatürk Alanı'nda bir araya gelen bazı sivil toplum örgütlerinin üyeleri ve partililer, saldırıları kınayarak faillerin bir an önce yakalanmasını istedi.

Eylem sırasında polisin çevrede geniş güvenlik önlemleri aldığı gözlendi. Eyleme katılan yaklasık 50 kişi adına açıklama yapan KESK dönem sözcüsü Ümit Pamuk, "Emperyalizm çıkarları doğrultusunda iktidar tarafından uygulanan mezhepçi ve çatışmacı politikalar bumerang etkisi göstermiş, Reyhanlı'dan sonra bu kez de Suruç'ta katliam yaşanmıştır. Biri Of ilçemizden olmak üzere 31 gencimizin kaybına ve 100 den fazla insanın yaralanmasına neden olan katliamı lanetliyor, bu kanlı saldırıda yaşamını yitiren insanlarımızın ailelerine başsağlığı diliyoruz. Bu ağır ve sarsıcı tabloyu, toplumsal muhalefetin, emek, demokrasi ve barış güçlerinin tüm uyarılarına rağmen ısrarla uygulanan sorumsuz ve yanlış yönetim anlayışı getirmiştir. Suriye'de yaşanan kirli savaşa bizzat silah ve lojistik destek sağlanarak harlanan ateş ülkemize sıçratılmıştır. Bu ağır tablonun sorumlusu emperyalizm, IŞİD ve destekçisi AKP iktidarıdır" dedi.

Dün bir askerin Adıyaman'da çıkan çatışmada şehit düştüğünü hatırlatarak konuşmasını sürdüren Pamuk, şunları söyledi:
"Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü konusunda toplumun bir arada yaşama ve barış iradesi ortada iken, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından süreci geriye döndüren tutumlar çerçevesinde oluşan iklim içersinde yaşanan çatışmada bir askerimiz yaşamını yitirdi. Bilinmelidir ki bu topraklarda sivil ya da asker bir insanımızın daha yaşamını yitirmesine tahammülümüz kalmamıştır. Ülkemizi uçurumun eşiğine getiren politikalar terk edilmelidir. Yapılması gereken, yurtta ve bölgede barışı tesis edecek adımların atılmasıdır."

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.
DHA