Karadeniz'de sel: Dört ölü

Karadeniz'de sel: Dört ölü
Karadeniz'de sel: Dört ölü

Bartın?da kuvvetli sağanak sonrası caddeleri su bastı. Selin neden olduğu su yüksekliği yarım metreye ulaştı. FOTOĞRAF: HALİL TEKİN / DHA

Artvin, Ordu ve Bartın'da meydana gelen sel ve heyelanlar nedeniyle dört kişi yaşamını yitirdi. 11 kişi yaralanırken üç kayıbı arama çalışmaları sürüyor

ANKARA - Artvin, Ordu ve Bartın’daki sel ve heyelan nedeniyle dört kişi öldü, 11 kişi yaralandı. Kayıp olan dört kişi ise aranıyor.
Artvin’in Şavşat ilçesinde etkili olan yağış nedeniyle saat 16.30 sıralarında ilçeden geçen Tigrat Deresi taştı. Tigrat Deresi’ndeki bentlerin yıkılması sonucu meydana gelen taşkında, dere kenarında bir ev çöktü. Göçük altında kalan 70 yaşındaki Lütfiye Acar ve Dildar Demiral hayatını kaybetti. Taşkında Özgen Demiral ile yeğenleri Selin Demiral ve Mahinur Durmuş kayboldu. Olayın ilk saatlerinde kayıp olarak bildirilen sekiz kişiden sele kapılan minibüste olduğu sanılan dört kişinin minibüste olmadığı belirlendi. Söz konusu kişilere, pazar yerinde ulaşıldı. Kayıplardan bir kız çocuğu kurtarıldı. Görgü tanıkları Tigrat Deresi kenarında halk pazarı kurma hazırlığı yapan dört-beş pazarcının da suya kapıldığını söyledi. Yol kenarında araçlarını durdurarak çekim yapan vatandaşları taşıyan bir minibüsün de suya kapıldığı, ancak vatandaşların kurtulduğu belirtildi. Bentlerin yıkıldığı sırada suyun elektrik direklerini aşacak kadar yükseldiği kaydedildi. 

Ordu’da heyelan
Ordu’nun Perşembe ilçesinde etkili olan şiddetli yağış sonrası oluşan heyelanda, Boğazcık köyünde Ali Durmuşoğlu’na ait ev toprak altında kaldı. Olay sırasında evde bulunan 102 yaşındaki Ali Durmuşoğlu kurtarıldı. Toprak altında kalan evden 65 yaşındaki Fatma ile 40 yaşındaki oğlu Kadir Durmuşoğlu’nun ise cesetleri çıkarıldı. İlçe merkezinde sel nedeniyle çok sayıda ev ve işyerini su bastı, bazı evler toprak kayması sonucu göçük altında kaldı. Yetkililer, bazı köy ve mahallelerle bağlantı sağlanamadığını bildirdi.
Bartın’da sağanak yağış nedeniyle, çok sayıda ev ve işyerinin bodrum katını su bastı. Kent girişinin trafiğe kapandığı bölgede, selin neden olduğu su yüksekliğinin yer yer yarım metreye ulaştığı görüldü. Bartın Valisi Halil Işık 100 civarında ev ve 30 işyerinde su baskını yaşandığını bildirdi. (dha, aa)