Karadeniz'de sel ve heyelan

Sağanak dereleri taşırdı, heyelanlar meydana geldi. Birçok yol kapanırken sel tehditi altında bulunan yerlerde oturanlar tahliye edildi.

Sağanak nedeniyle dereler taştı, su baskınları ve heyelan nedeniyle yollar kapandı. Rize'de sel tehditi altındaki yerlerde oturanlar tahliye edildi.
Bu sabah saatlerinde başlayan ve öğle saatlerinde etkisini artıran sağanak, Rize'de Fırtına deresinin taşmasına yol açtı. Ardeşen-Çamlıhemşin karayolu taşma, Pazar-Hemşin karayolu heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı. Pazar’ın Melyat mevkiindeki Melyat deresinin taşması sonucu ise Melyat İlköğretim Okulu ve Melyat Camii'ni su bastı, bazı araçlar su altında kaldı. Yağış, bir de trafik kazasına yol açtı. Ardeşen'in Sırt yaylasından dönen bir yolcu minibüsü yağış nedeniyle kayarak uçuruma yuvarlandı. Kazada adları öğrenilemeyen iki kişi öldü, 11 kişi yaralandı.
Çamlıhemşin'de 500, Hemşin'de ise 50 kişi, sel tehdidi altındaki evlerinden çıkarıldı. Rize Valisi Enver Salihoğlu, "Çamlıhemşin'deki vatandaşlarımızın bir kısmını yakınlarının yanına, bir kısmını da yüksek bir noktadaki ilköğretim okuluna yerleştirdik. Hemşinli vatandaşlarımızı da İlçe Jandarma Komutanlığı'na götürerek misafir ettik. Sel tehdidi geçinceye kadar evlerine dönmelerine izin verilmeyecek" dedi. Çayeli Belediye Başkanı Rıza Çakır ise Şairler ve Aşıklar derelerinin taştığını, Eskipazar Mahallesi’ndeki Fatih Sultan Çarşıbaşı Camii, Çaykur’a ait çay alım yeriyle 10 marangoz atölyesini su bastığını belirtti.

İşçiler mahsur kaldı
Bu arada Çamlıhemşin'e 1,5 kilometre uzaktıkta yapımı devam eden Toplu Konut İdaresi Konutları inşaatında çalışan 20 işçi de sel nedeniyle mahsur kaldı. İnşaat alanı ile ilçe merkezi arasındaki sel nedeniyle mahsur kalan işçilerin şantiyelerinde konaklayacağı öğrenildi.
Öte yandan sağanak, Trabzon ve Artvini de etkiledi. Trabzon'un Çaykara ilçesi ile turizm beldesi Uzungöl'ü bağlayan karayolu sel ve heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı. Yetkililer Çaykara ve Dernekpazarı ilçelerinde özellikle dere yatağına yakın evlerin boşaltılmasını istedi. Artvin'in Yusufeli ilçesinde ise ilçe merkezi ve 15 köyün bağlantısını sağlayan Yusufeli-Sarıgöl Grup Yolu ulaşıma kapandı.


    http://www.radikal.com.tr/7553147553140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.