Karadeniz'de sit zaferi

İki ay önce silahlı saldırıda ağır yaralanan avukatın Karadeniz Sahil Yolu'yla ilgili açtığı dava sonuçlandı. Trabzon İdare Mahkemesi, projenin Rize Fındıklı ilçesi geçişi için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

RİZE - İki ay önce silahlı saldırıda ağır yaralanan avukatın Karadeniz Sahil Yolu'yla ilgili açtığı dava sonuçlandı. Trabzon İdare Mahkemesi, projenin Rize Fındıklı ilçesi geçişi için yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Yapımı süren Karadeniz Sahil Yolu' nun bir kısmı Fındıklı'nın Aksu Mahallesi'ndeki 3. derece sit alanından geçiyordu. Yol uğruna dört kilometrelik plajın yok olacağını, memleketi Fındıklı'nın denizden koparılacağını söyleyen İstanbul Barosu avukatlarından Cihan Eren'in girişimiyle bir araya gelen yöre halkı proje karşıtı eylem yapmıştı. Avukat Eren ve Aksu Mahallesi Muhtarı Musa Kazım Özçiçek projeye onay veren Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Kararı'nın iptali istemiyle Trabzon İdare Mahkemesi'ne dava açmıştı.
İdare Mahkemesi de yolun, alternatif arayışlara gidilmeden projelendirildiği ve sit alanından geçirilmesinin, telafisi güç ve imkânsız zararlara sebep olacağına kanaat getirerek yürütmeyi durdurma kararı verdi.
20 Nisan'da Aksu Mahallesi'nde yapılan keşif ve bilirkişi incelemesine katılmak üzere, birkaç gün önceden memleketi Fındıklı'ya gelen avukat Cihan Eren, 18 Nisan'da silahlı saldırıya uğramıştı. Psikolojik tedavi gören zanlı "Kurtlar Vadisi'ne özendiğini söylemişti. 60 yaşındaki avukat Eren' in sağlık durumu ise iyi.


    http://www.radikal.com.tr/7504737504730

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.