Karadeniz'in dinsel tarihi gün ışığında

Karabük'teki Paphlagonia Hadrianoupolis antik kentinden çıkan bronz kartal figürü, Karadeniz'in bu türdeki ilk dinsel heykelciği oldu. Kentin tabanında da önemli mozaikler bulundu.

KARABÜK - Karabük'teki Paphlagonia Hadrianoupolis antik kentinden çıkan bronz kartal figürü, Karadeniz'in bu türdeki ilk dinsel heykelciği oldu. Kentin tabanında da önemli mozaikler bulundu.
Eskipazar ilçesindeki Hadrianoupolis antik öreninde 14 Temmuz'da başlayan ikinci sezon arkeolojik kazılar bitti. Kazı başkanı Yrd. Doç. Dr. Ergün Laflı, yedi hafta süren çalışmalarda 'Hamam A', 'Geç Roma Villası', 'Teatron', 'Kuzeybatı Roma Mezarı', 'Anıtsal Roma Mezarı', 'Hamam B' ve 'Apsisli Yapı'da kazılar yapıldığını belirterek, sonuçları şöyle anlattı:
"Hamam A adlı anıtsal yapıda geçen yıl bulunan mekânın yanında bu yıl binanın kuzey duvarının bir kısmı daha ortaya çıkarıldı. '10B' adını verdiğimiz mekânın tabanında yine eşsiz mozaiklere rastlandı, MS 2. yüzyıla ait bir bronz Ares heykelciğinin kolu bulundu. Bu ilginç buluntu, antik kentin Roma dönemindeki dinsel hayatına tanıklık etmesi açısından çok önemli. Hamam B çalışmalarında 14 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğinde bir mozaik belgelendi. Bu binanın, hamamlık işlevinin yanı sıra büyük konut olabileceği düşünülüyor. Bu yılın en ilginç buluntularından birisi, Geç Roma Villası'nda ele geçen bir geyik başı üzerine oturtulmuş bronz kartal figurinidir. Bu tarz dinsel heykelcik, Karadeniz Bölgesi'nde ilk kez ele geçirildi."