Karakış beş can aldı: Bir bebek, üç çocuk ve bir korucu yağış kurbanı

Karakış beş can aldı: Bir bebek, üç çocuk ve bir korucu yağış kurbanı
Karakış beş can aldı: Bir bebek, üç çocuk ve bir korucu yağış kurbanı

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde şiddetli yağış, köylerde sele neden oldu. Büyüktaş köyünde suya kapılan 16 yaşındaki engelli Ahmet Karakuş, halat ve şambrelle kurtarıldı.YALOVA / MARDİN - Çınarcık’ta sağanak yağış köprüyü yıkınca babasıyla birlikte suya kapılan altı aylık Mert öldü. Mardin’de ise dere kenarında hayvanlarını otlatan iki kız kardeş sel sularına kapılarak boğuldu.
Yalova’nın Çınarcık ilçesi Kocadere beldesindeki olayda Şener Adalı, oğlu Mert’i de alarak bir akrabalarına gitmek üzere evden ayrıldı. Kocadere’nin üzerinde kurulu bulunan tahta köprüye gelen Şener Adalı karşıya geçmek istedi. Sağanak yağışın etkisiyle suları yükselen derenin ayaklarına baskı yaptığı köprü, baba oğul üstünden geçtiği sırada yıkıldı. Şener Adalı, altı aylık oğluyla suda sürüklenmeye başladı. Elinden kurtulan oğlunun peşinden giden baba çaresiz kaldı, azgın sulara kapılan Mert gözden kayboldu. Aramalarda Mert’in cansız bedeni bir çalıya takılmış olarak bulundu.
Mardin’in Dargeçit ilçesinde hayvan otlatan 13 yaşındaki Mevlüde Aslan ile kardeşi 11 yaşındaki Sadiye Aslan, taşan derede sele kapılıp boğuldu. Derik ilçesinin Çataltepe köyünde de üç yaşındaki Nezir Aksak, yağış nedeniyle suyu yükselen dereye düşüp boğuldu. Ömerli ilçesinin İkipınar köyünde ise geçiçi 36 yaşındaki korucu Mehmet Demircan, nöbet tuttuğu kulübeye yıldırım isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti. (dha, aa)

***İki gün daha soğuk sonra güneş ve sıcak
İSTANBUL - Karakışın yüzünü göstermeye başladığı Türkiye, önümüzdeki iki günü daha soğuk ve yağışlı geçirecek. Ancak sıcaklık gün gün yeniden yükselecek ve cuma günü yurdun büyük bölümünde güneş görülecek.

Pazartesi: İç Anadolu’da Bilecik, Afyon, Kütahya, Ankara ve Çankırı çevresi ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin yüksek kesimlerinde yağmur ve karla karışık yağmur bekleniyor. Trakya ve kıyı Ege ve Akdeniz’in batısı dışında kalan diğer bölgelerde ise yağmur etkisini sürdürecek.

Salı: Kar yağışı Doğu Anadolu’da devam ederken, yağmur yavaş yavaş etkisini kaybedecek. Kıyı Ege, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Doğu Anadolu’nun güney kesimleri ve Güneydoğu Anadolu yağmuru.

Çarşamba: Marmara, Ege, Batı Karadeniz, İç Anadolu’nun batısı ile Batı ve Orta Akdeniz’de etkili olacak yağmurlar, yurdun kuzeyine ve doğusuna kayacak.

Perşembe: Karadeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu yağışlı olacak.

Cuma: Yurt genelinde güneş yüzünü gösterecek ve sıcaklık artacak. İstanbul’da bugün 13 derece olması beklenen hava sıcaklığı cuma günü 22 dereceye kadar çıkacak.Ankara’da 6 derece olan sıcaklıklar 14’e, İzmir’de ise 15 derecelik sıcaklık değeri 23 dereceye yükselecek. (Radikal)

***
Kar, pistleri kapladıKartalkaya’da kar kalınlığı 10 santimi geçerken, sürücüler bölgeye ancak zincirlerle çıkabildi.
FOTOĞRAF: EMİN GÜRBÜZ / AA

İSTANBUL - Şiddetli yağış ve fırtına dün de yurt genelinde etkisini sürdürürken kayak merkezlerinde Kurban Bayramı öncesinde kar sevinci yaşandı.

* Uludağ ’ın oteller bölgesinde önceki gece geç saatlerde başlayan kar yağışı otelcileri sevindirdi. Bölgede kar kalınlığının 28 santimetre olduğu öğrenildi.

* Çankırı’daki Ilgaz Dağı’na mevsimin ilk karı yağdı. Kar kalınlığı 10 santimetreye yaklaştı.

* Bolu Kartalkaya’da kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı. Karla kaplanan yollarda sürücüler zincir takarak Kartalkaya’ya çıkabildi.

* Van’ın Bahçesaray ilçesinde etkili kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapanan Karabet Geçidi’nde, iki araçta bulunan dört ki∫i mahsur kaldı.

* Marmara Denizi’ndeki şiddetli rüzgar deniz otobüsleri seferlerini de etkiledi. Dün sabah saat 07.30’da Bandırma’dan İstanbul’a giden deniz otobüsü geri dönemeyince saat 15.30’da yapılması gereken sefer iptal edildi.

* Kuzey Ege’de etkili olan poyraz nedeniyle, Bozcaada ve Gökçeada’ya deniz ulaşımı kesildi.

* Marmara Denizi’nde seyreden yerli ve yabancı bandıralı 15 şilep ve tanker, saatteki hızı zaman zaman 75 kilometreye ulaşan poyraz nedeniyle Şarköy açıklarında demirleyip havanın sakinleşmesini bekledi.

* Zonguldak’ta şiddetli rüzgar nedeniyle limanda boyu 6 metreyi bulan dev dalgalar oluştu.

* Hakkari’nin Şemdinli ile Yüksekova ilçeleri arasında ulaşımını sağlayan karayolu aralıksız yağan yağmurda çökünce ulaşım bir süre durdu. (Radikal)