Karakış fena bastırdı

Soğuk hava ve kar Türkiye'nin her tarafını etkisi altına aldı. Marmara'da karla birlikte poyraz fırtınası hüküm sürüyor. Trakya, Ege, İç Batı Anadolu ve Akdeniz'de buzlanma ve don uyarısı yapıldı. Meteoroloji yetkilileri soğuk ve karın gelecek hafta da devam edeceğini dile getirdi.
Fotoğraf: Necdet Uybas/aa

VAN / İSTANBUL - Çatak ilçesinin 5 km. ötesinde çığ temizliği yapan Köy Hizmetleri ekipleri, sırtında kardeşiyle yürümeye çalışan Mehmet Kıpçak'ı buldu. Altı gündür Akçabük Mezrası'nda hapsolan kardeşler Çatak Devlet Hastanesi'ne götürüldü. 11 yaşındaki Lokman'a zatürree teşhisi konarken, ekipler son üç gün içinde dokuz kez çığ düşen bölgede karla savaşa devam ediyordu.
Çığ, kar ve buzlanma, Türkiye'nin pek çok bölgesinde köylerin, hatta kentlerin dünyayla bağlantısını kopardı. Doğu Anadolu'da 908 köy yolu kapalı. Kar kalınlıkları Muş'ta 96, Ağrı'da 85, Erzurum'da 51, Erzurum Palandöken'de ise 1.5 metreyi buldu. Doğu Anadolu'da gecenin en düşük sıcaklığı ise önceki gece Kars'ta eksi 27 olarak ölçüldü.
Karakış Türkiye'nin en batısını da etkisi altına aldı. TEM yolunun Havsa-Edirne arası ile Keşan-İpsala yolunun kapanması nedeniyle Türkiye'nin Avrupa ile karayolu bağlantısı kesildi. Trakya bölgesinde kar kalınlığı yer yer bir metreye kadar ulaştı.
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Petr Stegny, eşiyle birlikte önceki gün Yunanistan'dan dönerken İpsala Gümrük Kapısı'nda mahsur kaldı. Gümrükte görevliler tarafından misafir edilen büyükelçi ve eşi iki gündür yolun açılmasını bekliyor. Keşan-İpsala yolunda bir araçta mahsur kalan yedi Yunanlı turist de yakınlarındaki bir fabrikaya sığınarak donmaktan son anda kurtuldu. Edirne-Kırklareli yolunun Hasköy bölümü ulaşıma tamamen kapandı.
Kar ve tipi nedeniyle Edirne'nin İpsala Sınır Kapısı'ndaki Gümrük Muhafaza Müdürlüğü personeli ile Kırklareli'nin Dereköy Sınır Kapısı'ndaki personelin iki gündür nöbet değişimini yapamadığı belirtildi. Merkez ve ilçeye bağlı 205 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu Edirne'de 89, 78 köy yolunun kapalı olduğu Tekirdağ'da ise 74 köy ve altı beldede elektrikler kesik.
Gelibolu geçilemedi
Çanakkale'deki şiddetli poyraz fırtınası ve kar yağışı nedeniyle Bozcaada ve Gökçeada'ya deniz ulaşımı yapılamıyor. Yüksek gerilim hattında tellerin kopması nedeniyle Gökçeada'da üç gündür elektrik yok. Çanakkale-İstanbul karayolunda ise Gelibolu'dan itibaren araçların geçişine izin verilmiyor. (Radikal, dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7368757368750

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.