Karakış geliyor

Abant gibi yüksek yerlerde başlayan kar yağışı, bugünden itibaren batıdan doğuya doğru Türkiye'yi etkisi altına alacak. İstanbul'lu ilk karını bugün görecek. Kuvvetli don ve buzlanma beklendiğini söyleyen yetkililer, özellikle tarım sektöründekileri tedbir almaları için uyardı.

İSTANBUL - Kar yağışının batı bölgelerinden başlayarak bugünden itibaren yurdu etkisi altına alması bekleniyor. Aşırı sıcaklık düşüşlerine bağlı olarak 'kuvvetli don ve buzlanma' uyarısı yapıldı.
Meteorolojik tahminlere göre, Türkiye bugünden itibaren Balkanlar'dan gelen soğuk hava kütlesinin etkisine girecek. Bugün Marmara, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeyinde etkili kar yağışı bekleniyor. Doğu Anadolu Bölgesi'nde hava parçalı bulutlu olurken, diğer yerlerde yağmur görülecek. Kar yağışı yarın ve pazartesi günleri ise Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu'da.
Hava sıcaklıkları Marmara Bölgesi'nden başlayarak 8-10 derece düşecek. Yetkililer, bu geceden itibaren, yarın, pazartesi ve salı günleri yurdun büyük bölümünde görülecek kuvvetli don ve buzlanma nedeniyle Ege ve Akdeniz başta olmak üzere tarım üreticilerinin önlem almalarını istedi.
Kayak sezonu açıldı
Palandöken'de kayak sezonu erken açıldı. İç Anadolu'da ise Erciyes Dağı iki gündür süren yağışla beyaza büründü. Kar kalınlığı 10 santime ulaştı.
Bu arada hava muhalefeti nedeniyle bugün 07.30'daki Mudanya-Armutlu-Yenikapı-Bostancı ve 14.30'daki Bandırma-Yenikapı-Bostancı denizotobüsü seferlerinin yapılamayacağı belirtildi. (Radikal, dha)