Karakış kapıyı erken çaldı

Karakış kapıyı erken çaldı
Karakış kapıyı erken çaldı

İstanbul?da hafta sonu etkili sağanak dün de devam etti. Sabah saatlerinde bardaktan boşanırcasına yağan yağmurun ardından güneş de açınca, İstanbul?un silueti gökkuşağıyla taçlandı. FOTOĞRAF: MUSTAFA ÖZDABAK / DHA

Türkiye'nin büyük bölümünde erken bastıran kar yolları kapattı. Doğu ve Güneydoğu selle boğuşuyor, Siirt'te selde bir öğretmen boğularak öldü. Şırnak'ta da sele kapılan bir kamyonun şoförü hayatını kaybetti

İSTANBUL - Sonbalar, yerini bir hafta sonunda karakışa bıraktı. Yurdun iç ve doğu kesimlerinde erken bastıran kar kayak merkezlerinde erken sezon sevinci yaşatırken, birçok kentte ulaşımı etkiledi. Şiddetli sağanak yurdun hem batısını hem doğusunu etkiledi,  
* Antalya ve ilçelerinde bugünden itibaren etkili sağanak bekleniyor. Antalya Bölgesel Tahmin Merkezi ’nden yapılan yazılı açıklamada, yeni yağışlı hava kütlesinin kuvvetli lodos fırtınasıyla birlikte yer yer etkili ve kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlara neden olacağı belirtildi.  
* Şırnak’ın Silopi ilçesinde Türkiye-Irak sınırında yapılan güvenlik barajlarından biri olan Siyahkaya Barajı inşaatına malzeme taşıyan 40 yaşındaki Hüseyin Gün yönetimindeki kamyon da sel sularına kapıldı. Sel suları kamyonu sürücüsüyle birlikte bir gölete sürükledi.  Baraj inşaatında çalışan işçilerin yaptığı arama çalışmalarında Gün’ün cesedine ulaşıldı. 
* Şırnak ve çevresindeki etkili sağanak, Balveren beldesi ile kent merkezinde etkili oldu. Bazı ev ve işyerleri su altında kalırken selin getirdiği küçük kaya parçaları ve toprak nedeniyle Şırnak-Hakkâri karayolu bir süre ulaşıma kapandı. Kent sakinleri ellerinde kazma- kürekle suyun yönünü değiştirmeye çalıştı.
* Muş’ta beş  gündür aralıklarla devam eden yağmur nedeniyle merkeze bağlı Soğucak köy yolunda çökme meydana geldi. Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bölgede güvenlik tedbiri alarak yolu trafiğe kapattı.
* Kastamonu’nun Abana ilçesine bağlı Akçam köyünde aşırı yağış nedeniyle su taşkını meydana geldi, köy yolunda çökme oldu.

Marmara Denizi duruldu
* Marmara Denizi’nde poyrazın etkisini yitirmeye başlamasıyla deniz ulaşımı normale döndü. Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde, boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi ’nde  seyreden, ancak şiddetli poyraz ve üç metreyi aşan dalgalar nedeniyle yollarına devam edemeyerek Şarköy sahillerine demirleyen yerli ve yabancı bandıralı 27 şilep ve tanker, yeniden demir aldı.  
* Gümüşhane’deki kar yağışı 2 bin rakımlı Zigana Geçidi’nde sürücülere zor anlar yaşattı  Kar kalınlığı 10 santimetreyi bulurken çok sayıda araç yolda kaldı. 

‘Bayrama kayak sezonunu açarız’
* Bolu kent merkezine yağmur yağarken, Kartalkaya ve Abant beyazlara büründü.. Kartalkaya ’da kar kalınlığı 15 santimetreye ulaştı. Uludağ ’da kar kalınlığı iki günde 50 santimetreye ulaştı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 5, görüş uzaklığının 300 metreye indiği Uludağ’da Karayolları ekipleri yolun açık kalması için kar mücadelesi yapıyor. Geçen yıl 15 Aralık’ta açılan sezonun bu yıl kar yağışının erken başlaması nedeniyle Kurban Bayramı’nda açılması bekleniyor. Kocaeli’nin kış sporları merkezi Kartepe’de de 25 santimetreye ulaşırken kar yüksekliğinin 80 santimetreyi bulması halinde kayak sezonunun açılması bekleniyor. 
* Sivaslılar bu yıl erken yağan kara hazırlıksız yakalandı. İki gündür etkili olan yağmur, dün sabah yerini kar yağışına bıraktı. Sabah işe ve okullarına gitmek isteyenler etkili yağış nedeniyle zor anlar yaşadı. Hafik ilçesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ait kömürler dağıtılmaya başladı. (aa, dha)