Karakış tüm Türkiye'de etkisini artırıyor

Karakış tüm Türkiye'de etkisini artırıyor
Karakış tüm Türkiye'de etkisini artırıyor

İSTANBUL FOTOĞRAF: DHA

İSTANBUL - Karakış bütün Türkiye’de etkisini artırıyor. Kuvvetli sağanak İstanbul’da hayatı felç ederken kente yılın ilk karı düştü. Antakya’da aşırı yağış nedeniyle çöken evde bir kişi hayatını kaybetti.
Tüm yurdu etkisi altına yağışlı hava iki gündür İstanbul’da hayatı olumsuz etkilerken, su baskınlarına neden oldu. Yağmurdan etkilenen yerlenden biri de Bayrampaşa ’daki Büyük İstanbul Otogarı’ydı. Alt katlardaki bazı dükkânların su baskınına uğradığı ve park halindeki otobüslerin yarıya kadar su içinde kaldığı otogarda, su tahliye çalışmaları dün de devam etti. Esenler, Kumburgaz ve Başakşehir’de 52 evi ve işyerini su bastı. Sirkeci-Topkapı-Zeytinburnu hafif metro hattında yaşanan elektrik kesintisi dolayısıyla yarım saat süreyle seferler yapılamadı. Yolcular, otobüslerle metrobüse aktarıldı. Küçükçekmece’de ise Soğuksu Tren İstasyonu alt geçidi yoğun yağış nedeniyle sular altında kaldı. Rögar kapaklarının taşan sular Hatboyu Caddesi’nden akarak alt geçide doldu. Suyu tahliye etmek için hiçbir sistemi olmayan altgeçit kapandı. Tren istasyonuna çıkacaklar ve trenden inenler altgeçidi kullanamayınca raylardan karşıya geçmek zorunda kaldı.

İstanbul’a yılın ilk karı
Kâğıthane’de aşırı yağış nedeniyle bir caminin yaklaşık dört metre yüksekliğindeki istinat duvarı, elektrik direğini devirerek çöktü. Sağanak yağışın ardından dün akşam İstanbul’a yılın ilk karı düştü. Olumsuz hava koşulları hava yolu ulaşımında da aksamalara neden oldu. 
İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, İstanbul’da bugünden itibaren yağışın etkisini artıracağını söyledi. 

Antakya’da bir kişi öldü
Antakya’da ise sağanak can aldı. Metrekareye 24 saatte 187 kilogram yağışın düştüğü kentte cadde ve sokaklarda araçlar su altında kaldı, ulaşım aksadı, birçok ev ve işyerini su bastı. Ahşap bir ev, istinat duvarının üzerine yıkılmasıyla çöktü. Enkaz altında kalan İsmail Çevik yaşamını yitirdi.
İzmir’de sağanak yağmur ve lodos hayatı olumsuz etkiledi. Sağanak yağış nedeniyle çok sayıda maddi hasarlı ve yaralanmalı kaza meydana geldi, şiddetli lodos ağaçları devirirken, vapur seferleri de iptal edildi. Bazı ev ve işyerlerinin de çatısı çöktü.
Antalya’nın Alanya ve Mersin’in Silifke ilçesinde de bazı ev ve işyerlerinin alt katları aşırı yağış nedeniyle sular altında kaldı. Doğu’da kar etkisini sürdürürken, Bolu dağında sis nedeniyle görüş mesafesi düştü. Zonguldak’taysa lodos nedeniyle dev dalgalar sahili dövdü. (Radikal, dha)