Karakış yol kesti can aldı: Beş ölü

Türkiye'nin büyük bölümünü etkileyen kar, can almaya devam ediyor. Malatya'da çöplükte demir ve kâğıt toplayan dört kişi tipiye yakalanınca donarak öldü.
Manisa'da bir kişi soğuktan hayatını kaybetti. İstanbul'da belediye bir spor salonunu evsizlere açtı. 2 binden fazla köy yolunun kapalı olduğu belirtildi.

MALATYA/İSTANBUL - Kış yurdun büyük bölümünde etkili. Malatya'da dün dört kişinin çöplükte, Manisa'da da bir kişinin donarak yaşamını yitirmesiyle, son iki günde soğuk havanın aldığı can sayısı 10'a çıktı. Yurt genelinde 2 binin üzerinde köy yolu ulaşıma kapalı, 14'ü belde olmak üzere toplam 601 yerleşim birimine elektrik verilemiyor.
Çığ nedeniyle Erzurum-İspir karayolunda mahsur kalan 30 yolcu, Karayolları'na ait bakımevine yerleştirildi.
Mağaraya sığınmışlardı
Malatya'nın Arapkir ilçesinde önceki gün ilçenin çöplüğünün bulunduğu Kozlukçayı Şıhlar mevkiine gelen Orhan Demir, Mehmet Demir, Yılmaz Demir ve Kadir Özbey, çöplükten demir ve kâğıt toplamaya başladı. Bu sırada tipiye yakalanan dört kişi, bir mağaraya girerek ateş yaktı. Ancak bir süre sonra ateş söndü. Arapkir Belediyesi'nin çöp kamyonları sabah çöp boşaltmak için geldiğinde, akraba oldukları belirtilen dört kişinin cesedini buldu. Kaymakam Hikmet Aydın, "Otopsi sonucu ölüm nedeni kesinlik kazanacak" dedi.
Manisa'nın Akhisar ilçesi Zeytinliova beldesinde de 52 yaşındaki Ramazan Bektaş'ın cesedi bulundu. Sokakta yaşadığı belirlenen Ramazan Bektaş'ın çöp toplayarak yaşadığı tespit edildi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise Acil Yardım ve Can Kurtarma Müdürlüğü ise kalacak bir yeri olmayan kişileri ambulanslarla Eyüp Akşemseddin Spor Salonu'na götürüyor. Sağlık kontrolünden geçirilip sıcak yemek ve sıcak duş imkânı sunulan evsizlerden memleketine dönmek isteyenlere bilet temin ediliyor.
(Radikal, dha, aa)