Karakol baskını: Yedi şehit

El bombası ve ateş
PKK dün yeni bir yöntemle karakola saldırdı. Tunceli'nin Pülümür ilçesindeki Kocatepe Jandarma Karakolu'na gelen askerlerin önceden tanıdığı cip içeri alındı. Cipten çıkan PKK'lılar, el bombası attı ve ateş açtı.
Araç, ekmek taşıyordu
Çevreden açılan ateşle desteklenen saldırıda yedi asker şehit düştü, yedisi de yaralandı. Karakola giren PKK'lılardan biri öldürüldü, diğeri kaçtı. PKK'nın, karakola ekmek taşıyan bir kişinin cipini çaldığı tahmin ediliyor.
Yoğun operasyon
Bölgede hava destekli yoğun operasyon yürütüldü. Şemdinli'deki Aktütün Jandarma Sınır Karakolu'na da roketatar ve uzun menzilli tüfeklerle taciz ateşi açıldı. Karşı ateş üzerine teröristler kaçtı, can kaybı yok.

TUNCELİ - PKK bu kez yeni bir yöntemle saldırdı. Tunceli'nin Pülümür ilçesi Kocatepe Jandarma Karakolu'na dün baskın yapıldı. Karakoldaki askerlerin önceden tanıdıkları için içeri aldıkları cipten çıkan bir PKK'lı, askerlerin üzerine el bombası attı. Bu ateşe, dışarıdan açılan ateş de eklenince yedi asker şehit oldu, yedi asker de yaralandı.
Munzur Dağı eteklerindeki Kocatepe Köyü'ne 1 kilometre uzaklıktaki Kocatepe Köyü Jandarma Karakolu'ndaki sessizlik, dün öğlen saatlerinde karakola gelen bir ciple bozuldu. Nöbetçi askerler cipi tanıyordu, bahçeye aldılar. Araç, bir süredir Pülümür ilçesinden karakola ekmek getiriyordu. Ancak PKK, baskın için cipi çalmıştı. PKK'lılardan biri araçla içeriye girdikten sonra yemek yiyen askerlerin üzerine el bombası attı, nizamiye dışında kalan diğer terörist ise bahçede nöbet tutan askerlere uzun namlulu silahla ateş açtı.
İlk ateş sırasında üç asker şehit oldu, 11'i yaralandı. Saldırının şokunu atlatan askerlerin karşı ateş açması üzerine, PKK'lılardan biri öldürüldü, diğeri yaralı olarak kaçtı. Çatışma ve hastaneye kaldırılma sırasında şehit olan askerle-rin sayısı yediye yükselirken, yaralı yedi asker helikopterle Elazığ ve Erzincan'daki hastanelere kaldırıldı.
Geniş çaplı operasyon
Çok sarp bölgede bulunan karakoldaki yaralı askerleri almak için gelen Sikorsky helikopterine de üç kez taciz ateşi açıldı. Saldırının duyulması üzerine Pülümür ve Tunceli'nden bölgeye timler gönderildi. Hava destekli operasyonlar hava kararıncaya kadar sürdü.
Sezer ve Erdoğan'dan taziye
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Tayyip Erdoğan, olayın ardından Kocatepe Karakolu'na düzenlenen saldırıda şehit olan ve yaralanan askerler için Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a taziye ve geçmiş olsun telgrafları gönderdi.
Tunceli Valivekili Mustafa Yaman, dün 12.45'te yapılan baskının intihar saldırısı olduğunu düşündüklerini söyledi. Yaman, "Güvenlik güçlerimiz bölgeye özel birlikleri sevk etti. Bütün yollar tutuldu. Operasyon sürüyor" dedi.
Kocatepe Karakolu'ndaki saldırıda şehit olan askerlerin isimleri şöyle: Erdem Erkaçtı (İzmir), Eraslan Güngör (Amasya), Burhan Yalçın (Şırnak), Emrah Kayadelen (Gaziantep), Mustafa Arslan (Balıkesir), İlhan Sağlam (Erzurum), Eyüp Yabangülü (Kayseri).