Karakol bastı 5 yıl alıp çıktı

Eski Van Milletvekili Mustafa Bayram'ın da aralarında bulunduğu 13 sanık aleyhine 'çete kurmak, uyuşturucu ticareti ve devlete silahlı isyan'dan açılan davada, Bayram ile birlikte dokuz tutuklu sanık beşer yıl hapis cezası aldı.
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - Eski Van Milletvekili Mustafa Bayram'ın da aralarında bulunduğu 13 sanık aleyhine 'çete kurmak, uyuşturucu ticareti ve devlete silahlı isyan'dan açılan davada, Bayram ile birlikte dokuz tutuklu sanık beşer yıl hapis cezası aldı. Üç tutuksuz sanık beraat ederken, bir gıyabi tutuklu sanığın dosyası ayrıldı. Tutuklu sanıklar, Yargıtay'ın kararı onaylama kadar tahliye edildi.
Güvenlik gerekçesiyle Van'dan İzmir'e alınan davanın son duruşması, İzmir 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Mahkeme heyeti, Mustafa Bayram'ın 'teşekkül halinde uyuşturucu ticareti yapmak suçundan' delil yetersizliğinden beraatine, tutuklu dokuz sanığın da 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek'ten beraatlerine karar verdi.
Tahliye edildiler
Heyet, 7 Temmuz 2004'te Malatya'da gözaltına alınıp Van'a götürülen Hamit Bayram ve şoförü Hüsnü Özbuz'un Bölge Trafik Tescil Müdürlüğü'nü basan silahlı kişilerce kaçırılmasını da 'silahlı isyan' olarak nitelendirmedi ve eylemin 'kamu görevlilerine karşı görevlerini yaptırmamak için direnme suçunu' oluşturduğuna hükmetti. Heyet, eylemin devlet otoritesini sarsacak nitelikte olması, toplumda yarattığı infial ve meydana gelen tehlikenin boyutları nedeniyle uygulamada alt sınırdan ayrılarak, sanıkların üçer yıl hapisle cezalandırılmasına karar verildi. Suç birden fazla kişi ve silahla işlendiğinden cezalar önce altışar yıla çıkarıldı, iyi hal gerekçesiyle beşer yıla indirildi.
Yargıtay onaylayıncaya kadar sanıkların tahliyesi de karara bağlandı. Sanıklar, Kırıklar Cezaevi'nden tahliye edildi. Yargıtay mahkeme kararını onarsa 13 aydır tutuklu Mustafa Bayram dışındaki sanıklar 11 ay, sekiz aydır tutuklu Mustafa Bayram ise 16 ay daha cezaevinde yatacak.


    http://www.radikal.com.tr/7546007546000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.