'Karakol önünde ölümün delilleri yok ediliyor'

ŞIRNAK - İdil ilçesinde 22 Ekimde Emniyet Müdürlüğü binası önünde ölen Resul İlçin’in avukatı Tahir Elçi, olayla ilgili delillerin yok edildiğini öne sürdü.
Dün gazetecilere konuşan avukat Elçi,  İlçin’in ölümüyle ilgili delillerin yok edilmeye çalışıldığını, bu nedenle konuyla ilgili görevliler hakkında İdil Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Yetkililerin, İlçin’in ölümüyle ilgili yaptığı açıklamanın inandırıcı olmadığını iddia eden Elçi, şöyle konuştu: “Gözaltında ölüm gibi ciddi bir olayda, Cumhuriyet savcısının Emniyet Müdürlüğü binası ve varsa yakın yerlerde bulunan kamera kayıtlarına bizzat el koyması gerekirken bu yapılmadı. Emniyet Müdürlüğü, hizmet binasında kamera sisteminin mevcut olduğu ve binanın hemen her tarafında kamera cihazlarının takılı olmasına rağmen, kayıt kablolarının sökülü olduğu ve kayıt işleminin mevcut olmadığının belirtildiği tespit edilmiştir. Bir insanın Emniyet Müdürlüğü kapısına gelir gelmez kafasını metal bir kapıya çarpıp ölmesi, yaşamın doğal akışına aykırı bir durumdur.”
Şırnak Valiliği, olayın yaşandığı 22 Ekimde yaptığı açıklamada, ihbar doğrultusunda aracında arama yapılan İlçin’in İdil Emniyet Müdürlüğü girişinde fenalaşarak yere düşmesi üzerine kaldırıldığı hastanede öldüğünü blirtmişti. (aa)