@ismailsaymaz

Karakola mağdur girdi şüpheli çıktı

Karakola mağdur girdi şüpheli çıktı
Karakola mağdur girdi şüpheli çıktı
İddiaya göre karakolda dayak yiyen esnafa 'polise direnme' davası, avukatına da 'müvekkilini kendi kendini yaralamaya telkin' soruşturması açıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Antalya’da, hasmıyla tartışan bir esnaf karakolun önünde, iddiasına göre polis tarafından yerde sürüklenerek tekmelendi. Elbiseleri yırtılan esnaf, avukat Ahmet Çevik’i çağırdı. Esnafın yaralı halde resimlerini çekip şikâyetçi olmasını sağlayan avukat Çevik’e polisin ‘sürprizi’ gecikmedi. Biri esnafı darp eden iki polis, hazırladıkları tutanakta Çevik’in ‘müvekkiline dava açılmaması için kazağının yırtılması, elini yere sürtüp morartması, bacağını başkasına tekmeletmesi telkininde bulunduğunu’ yazdı. Bu tutanak doğrultusunda Adalet Bakanlığı, Çevik hakkında soruşturma izni verdi. Esnafa da ‘polise direnme ve iftira’dan dava açıldı.
Antalya’da esnaflık yapan Cemal Çap, 26 Nisan’da hasmıyla kavga edince şikâyet için Kepez Polis Merkezi’ne gitti. Karakol önünde tartışma devam ederken araya polis girdi. İddiaya göre polis, Çap’ı yakasından tutarak yere yatırdı. Bir başka polis de Çap’ı sürükleyerek karakola çekti. Bacağına tekme atılan Çap’a “Allah gelse seni buradan çıkaramaz” denildi ve küfredildi. Çap’ın haber vermesi üzerine avukat Ahmet Çevik karakola gitti. Avukat Çevik hemen Çap’ın vücudundaki yaraların fotoğrafını çekip basına haber verdi. Ardından Çap, karakolda alınan ifadesinde, polislerden şikâyetçi oldu. Karakolda görevli olan ve Çap’ı darp ettiği öne sürülen Gültekin Başçı ile Kamil Gürtekin, hem Çap’tan hem avukatı Çevik’ten şikâyetçi oldu. 

Avukata soruşturma izni

Antalya Başsavcılığı da polislerin hazırladığı tutanağı fezlekeye dönüştürüp Çevik hakkında soruşturma izni verilmesi için Adalet Bakanlığı’na yolladı. Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü “Olayın açıklığa kavuşması bakımından durum soruşturmayı gerektirir” diyerek, 24 Haziran’da soruşturma izni verdi. Bu arada esnaf Cemal Çap’a da ‘görevli memura mukavemet ve iftira’ iddiasıyla dava açıldı.

Polislere göre kendi kendisini yaraladı


İki polisin hazırladığı tutanakta, Avukat Çevik’in müvekkili Cemal Çap’ı (üstte) kendi kendisini dövmeye teşvik ettiği öne sürüldü. Tutanakta “müvekkili hakkında kamu davası açılmasını engellemek amacıyla kazağının yırtılmasını, ellerini yere sürerek morarmasını ve bacağının bir başkası tarafından tekmelenerek sakatlanmasını sağlamak üzere telkinde bulunmak suretiyle müştekilerin (polislerin) orantısız güç kullandıkları isnadına ilişkin gerçeğe uygun olmayan kanaat oluşturup soruşturmayı etkilemeye çalıştığı” iddia edildi.