Karakolda 'belge' var

Bir dönem işkence iddialarının odağı olan polis karakollarına 'Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi',
'CMUK'a Göre Haklarınız' ve 'Sanık Hakları'nın yazılı olduğu afişler asılıyor.

ANKARA - Bir dönem işkence iddialarının odağı olan polis karakollarına 'Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi',
'CMUK'a Göre Haklarınız' ve 'Sanık Hakları'nın yazılı olduğu afişler asılıyor.
İlk uygulama Ankara'daki karakollarda başlatıldı. Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Çankaya Merkez Karakolu'nun bekleme salonu, nezarethane ve Avukat-Sanık Müdafi Odası'nın duvarlarına bu afişler asıldı. Karakollarda ayrıca sanıklara da Sanık Hakları Formu verilecek.
Bilgisayarlı ifade dönemi
Ankara'daki karakollarda başlatılıp tüm yurda yayılması beklenen uygulamalar çerçevesinde, ayrıca bilgisayarlı ifade dönemi başlatılıyor. Uygulama çerçevesinde sanıkların ifadeleri bilgisayar başında ve oturarak alınacak, ayrıca kapalı devre kamera sistemiyle nezarethaneler tek merkezden izlenecek.
Çay da içilecek
Karakolun girişine konulan çay makinesiyle adli veya idari nedenlerle karakola gelenlere çay içme olanağı sunulurken Ankara Emniyet Müdürü Hasan Yücesan, bu yeniliklerin
vatandaşların insanlık hakkı olduğunu açıkladı. Karakola gelenlerin misafir gibi karşılanacağını söyleyen Yücesan,
"Karakollarımıza bundan sonra gelecek vatandaşlarımız, ister iş için ister ziyaret için gelsin polisin çayını içecek" dedi.
İnsan hakları kitapçığı
Basın mensuplarından da karakolları ziyaret edip denetlemelerini isteyen Yücesan,
"Denetimsiz kalan her güç zaman zaman haddini aşabilir" diye konuştu.
Tüm polislere gelecek hafta insan hakları kitapçığı dağıtılacağını ve polislerin bu kitapçığı yanlarında taşımalarının zorunlu olduğunu ifade eden Yücesan, "Bundan sonraki uygulamalarımız, insanımızın layık olduğu güzellikleri ona yaşatmak konusunda olacak" ifadelerini kullandı. İzinsiz gösteri yürüyüşlerinde grubu dağıtmak için polisin cop kullanmayacağını dile getiren Yücesan, bu uygulamanın başlatıldığını ve cop kullanmadan kalabalığı dağıtmanın tekniklerinin bulunduğunu kaydetti.
Yücesan, amaçlarının kahvehaneleri, gazetelerin okunduğu, kütüphanesi ve sigara içilmeyen bölümü olan mekânlar haline getirmek olduğunu belirtti.