Karakolda dayağın görüntüsü ortaya çıktı

Karakolda dayağın görüntüsü ortaya çıktı
Karakolda dayağın görüntüsü ortaya çıktı
İzmir'de, Gezi eylemlerinin yıldönümüne katıldıkları için yargılanan 63 kişinin, gözaltına alındığı polis karakolundaki dayak görüntüleri, dava dosyasına girdi. Görüntülerde, gözaltına alınan kişilerin, yerlere yatırıldığı, resmi giyimli ve sivil polislerin da onları tartaklayıp, tekme atmaları yer aldı.

Geçen yılın haziran ayında, Gezi eylemlerinin yıldönümü protestolarına katıldıkları için gözaltına alınan 63 kişi için, İzmir 40. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, ’kolluk gücüne mukavemet, gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet, mala zarar verme’ suçlamalarıyla dava açıldı. Dava dosyasına polisin gönderdiği kamera kayıtlarında ise, gözaltılardan sonra Kantar Polis Karakolu’nda yaşanan dayağın görüntüleri çıktı.  

DAYAK SANİYE SANİYE KAMERADA

Karakolun güvenlik kamerasına yansıyan görüntülere göre, resmi giyimli ve sivil polislerin, gözaltına aldıkları kişileri, elleri arkadan plastik kelepçeli olarak yüzükoyun yere yatırıp balık istifi dizdikleri, bu sırada da tekme attıkları, copla vurdukları, bazılarını da kafasından tutup, betona vurdukları yer aldı. Bu sırada, polislerin güvenlik kamerasınca kayıt edilmelerine ise aldırış etmedikleri gözlendi.

'POLİS KENDİSİNİ İHBAR ETTİ'

Davayı takip eden Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlardan Dinçer Çalım, görüntüleri polisin delil olarak dava dosyasına koyluğunu söyledi. Dinçer Çalım, "Biz karakolda işkence olduğunu o zamanda söylemiştik ama bir işlem yapılmadı. Şimdi ortaya çıkan bu görüntülerle, polis kendisini ihbar etmiş oldu. Artık bu görüntülerden sonra polise mukavemet suçlaması kalmamıştır. Burada işkence vardır" dedi.

Taylan YILDIRIM/ İZMİR-DHA