Karakolda dayak ve işkence iddiası

Karakolda dayak ve işkence iddiası
Karakolda dayak ve işkence iddiası
Denizli'de alkollü olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Selim Aydın: "Karakolda, üzerime 8-10 kadar polis çullandı, başkomiser başımı ayağıyla ezdi"

 

Ferah IŞIK/DENİZLİ

DENİZLİ'de, otomobilinde ruhsatsız iki pompalı tüfekle yakalanarak gözaltına alınan 32 yaşındaki Selim Aydın, götürüldüğü 10 Nisan Karakolu'nda, kendisini dövüp, işkence yaptıklarını ileri sürdüğü polisler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Polisler de 2.15 promil alkollü olduğu belirlenen Selim Aydın'ın kendilerine mukavemette bulunduğunu iddia ederek şikayetçi oldu. Denizli Devlet Hastanesi'nde yapılan adli muayeneleri sonucunda Aydın'a 3 ay, karakolda görevli bir başkomisere de 5 gün iş göremez raporu verildi. Bir polis memurunun da, çenesinden yumruk darbesiyle yaralandığı belirtildi.
Bir kimyevi madde satışı yapan dükkanda işçi olarak çalışan evli, bir çocuk babası Selim Aydın, geçen Pazar günü, Honaz'a bağlı Karateke Köyü'nde, bir arkadaşıyla buluşarak ava gitti. Aydın, burada kendi ifadesine göre arkadaşıyla üç bira, bir kadeh de şarap içtikten sonra saat 23.00 sıralarında evine dönmek üzere 20 DA 113 plakalı otomobiliyle yola çıktı. Denizli merkezdeki YSE Kavşağı'na geldiğinde, otomobilini park eden Aydın, içki almak için bir dükkana girdi.
Dükkanda, arkadaşı Ramazan Sözata ile karşılaşan Aydın, sohbete başladı. Bu sırada, devriye görevi yapan polis ekipleri, park halindeki otomobilin arka koltuğundaki ruhsatsız olduğu belirlenen iki av tüfeğini farkederek, sahibi sormak için dükkana girdi. İddiaya göre Aydın, alkollü olduğu için otomobilin kendisine ait olmadığını söyleyince tartışma çıktı. Bu sırada polislerden biri de biber gazı sıkarak etkiz hale getirdiği Aydın'ı yere yatırıp, ellerini kelepçelendi. 10 Nisan Polis Karakolu'na götürülen Aydın, iddiaya göre, buradaki gözlem odasında da polisler tarafından dövüldü. Aydın'a alkollü otomobil kullandığı gerekçesiyle ceza kesildi. Aydın, ertesi gün Denizli Devlet Hastanesi'ne götürülerek adli doktor kontrolünden geçirildi. Sol kulağı, gözü, beli, omuzlarına ve akciğerine, aldığı darbelerle yaralandığı belirlenen Aydın'a 3 ay iş göremez raporu verildi. Aydın'ın kendilerine mukavemet ettiğini ileri süren bir başkomisere 5 gün iş göremez, bir polis memuru da çenesine yumruk darbesi aldığına dair rapor verildi. Aydın ve polisler, karşılıklı olarak birbirlerinden şikayetci oldu.

‘AVUKATIN YANINDA BİLE DÖVDÜLER İDDİASI’
Yaşadıklarını bir türlü unutamadığını belirten Selim Aydın, “Karakolda, üzerime 8-10 kadar polis çullanıp, Başıma, kaburgalarıma ve bacaklarıma tekme tokat vurdu. Yere düştüğümde, bir başkomiser, başımı ayağıyla ezdi. Karakola gelen Denizli Barosu avukatlarından Uğur Çelikten'in gözünün önünde bile dayak yedim. Daha sonra başımı ayağıyla ezen başkomiser, bana ‘Bu konuyu uzatmayalım’ dedi. Kendilerinden şikayetçi olacağımı söyledim. Sonra trafik polisi çağırıp, alkollü araç kullandığım için ceza kestiler. Ardından da sabah Denizli Devlet Hastanesi'ne adli muayeneye gittik. Buradaki göğüs hastalıkları uzmanı doktor, polislere sağ akciğerimde hava kisti olduğunu, ağır darbelerin sol tarafıma gelse akciğer patlamasından ölebileceğimi söyledi. 3-4 dişim aldığım darbeler nedeniyle düşmek üzere. Can güvenliğim yok. Polislerden, şikayetci oldum. Aldığım raporu delil olarak mahkemeye sunup, avukatı da şahit göstereceğim” dedi.

POLİSE MUKAVEMETTE BULUNDU İDDİASI
Denizli Emniyet Müdürü Muzaffer Erkan ise, olayı doğrulayarak, alkollü olan Selim Aydın, otomobilinde ruhsatsız pompalı tüfek bulunduğu için gözaltına alınmış. Kendisini gözaltına alan polislere mukavemette bulunup, küfür etmiş. Bir başkomiser ve bir polis memurumuz yaralandı. Kendisinin de bazı iddiaları var. Eğer, savcılıktan bir talep gelirse, soruşturma açarız” diye konuştu.(dha)