Karakolda 'erkek kardeşliği' kadına dayağı kolladı

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi P.K. ve arkadaşı D.Ç., 13 Eylül'de Eskişehir Çarşı Polis Merkezi'nin karşısında geziyordu.

ESKİŞEHİR - Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi P.K. ve arkadaşı D.Ç., 13 Eylül'de Eskişehir Çarşı Polis Merkezi'nin karşısında geziyordu. Eşiyle gelen bir kişi iki kıza hakaret etti. Olay hakaretle sınırlı kalmadı. Üniversite öğrencisi iki kız fiili saldırıya uğradı. Polis merkezine gidip şikâyetçi oldular. Onlara 'oruçlu bir insanın sinirli olabileceği' söylendi. Suç duyurusunda bulunan iki genç kıza Demokratik Kadın Platformu üyelerinden destek geldi. Yaklaşık 30 kadın dün düzenledikleri gösteriyle hem kadına şiddeti hem de polisin tutumunu protesto etti.
Karısını da dövdü
Polis merkezinin karşısındaki yaya kaldırımında dururken yoldan geçen bir erkeğin saldırısına uğradıklarını söyleyen P.K. başına gelenleri şöyle anlattı: "İftar saatine yakın Polis Merkezi karşısındaki emlakçı dükkânının camına asılı olan kiralık ev ilanlarına bakıyorduk. Eşiyle birlikte yürümekte olan M.K. adlı kişi beni ve yanımda duran bayan arkadaşımı iterek 'O... çocukları yol verin' dedi. Önce kime dediğini anlamadık. Adam tekrar "Size söylüyorum' diyerek üzerime yürüdü. Bana tokat attı. Biz yardım isteyerek bağırmaya başladık. Adam o sırada yanımda bulanan arkadaşıma tekme atmaya başladı. Bir süre sonra karşıda bulunan polisler geldi. Bizi karakola götürdüler. Adamım sözlü saldırıları karakolda da devam etti. Daha sonra ifadeler alındı. Adamın eşi dışarı çıkıp, bana 'o...dediyse o...mu oldun?' dedi. Adam bu sefer dışarı çıkıp karısına bağırmaya tokat atmaya başladı. Adamın oruçlu olması sanki yaptıklarını hoşgörmemize neden gibi gösterilmeye çalışıldı. Polisler, oruçlu olan adamın sinirli olabileceğini belirtiyorlardı. Adam hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduk."
'İftarı polisle yaptı'
Porsuk Bulvarı Adalar Migros Mağazası önünde toplanan Eskişehir Demokratik Kadın Platformu üyesi yaklaşık 30 kadın, şiddeti protesto etti. Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Nihal Samsun, polislerin erkekten yana tutum sergilediğini öne sürdü. Samsun, şöyle konuştu:
"Karakola intikal eden olay sırasında; şahıs karakolda da saldırgan tavırlarına devam etmiş, küfürler savurmuştur. Aynı şahıs yanında bulunan eşine de fiziksel şiddet ve hakarette bulunmuş, polis memurları bu duruma seyirci kalmışlardır. Ayrıca polis memurları, kadın arkadaşlarımız suçluymuş gibi, şahıstan yana bir tavır sergilemişler, arkadaşlarımızın maruz kaldığı şiddeti haklı bulmuşlar ve üzerine yürümüşlerdir. Daha sonra şahısla polis birlikte iftar açmışlar, arkadaşlarımız ifade vermek için bekletilmişlerdir."
'Demokrasi ayıbı'
Samsun, kadınların evde, işte, okulda, sokakta ve karakolda erkek egemen sistemin birebir uygulayıcıları olan erkekler tarafından tacize, tecavüze, fiziksel, ekonomik ve psikolojik şiddete uğradıklarını söyledi. Samsun "Arkadaşlarımızın başına gelen bu olayın demokrasi adına bir ayıp olduğunu düşünüyor, bu olayda ismi geçen şahsı ve kurumları kınıyoruz" dedi.