@ismailsaymaz

Karakolda kayıtlar kaybolmasın

Karakolda kayıtlar kaybolmasın
Karakolda kayıtlar kaybolmasın

Festus Okey Beyoğlu nda polis tarafından gözaltına alındı. Karakolda Polis Memuru Cengiz Yıldız ın silahından çıkan kurşunla öldü.

Festus Okey'in ölümüyle ilgili rapor hazırlayan İstanbul İl İnsan Hakları Kurulu "Polis aleyhine olan her olayda kamera kayıtları kayboluyor ciddi tedbir alın" diye uyardı. Rapor, emniyete de gönderildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Nijeryalı Festus Okey’in, Beyoğlu Polis Merkezi’nde öldürülmesini Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı’nın isteğiyle inceleyen İstanbul Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu, yaşam, adil yargılanma, kişi özgürlüğü ve güvenliği haklarının ihlal edildiğini tespit etti. Okey’in ölümüyle sonuçlanan olay ile ilgili hazırladığı ve oybirliği ile karara bağladığı raporu valilik, Başbakanlık, İstanbul Emniyeti ve savcılığa yolladı. Raporda; polis ‘en önemli delilleri kaybetmek, sanığı gözaltına almamak, sağlık raporu olmaksızın Festus Okey’i gözaltına almak, avukat görüşme odasını nezarethane şeklinde kullanmak ve gerçekdışı beyanda bulunmakla’ suçlandı. Polis aleyhine sonuç doğurma ihtimali bulunan her vakada kamera kayıtlarının bulunamadığına dikkat çekilen ve daha ciddi tedbirler alınsın uyarısı yapılan raporda, Festus Okey davasına bakan mahkeme de dört yılı Okey’in gerçek kimliğini aramakla geçirip, avukatların Afrika’da bulduğu ve vekâletnamesini aldığı kardeşin başvurusunu reddettiği için eleştirildi.
Festus Okey, 20 Ağustos 2007’de ‘uyuşturucu bulundurduğu’ kuşkusuyla gözaltına alınıp Beyoğlu Polis Merkezi’ne götürülmüş ve polis memuru Cengiz Yıldız’ın silahından çıkan kurşunla ölmüştü. İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi, 13 Aralık 2011’de, Yıldız’a ‘taksirle adam öldürmek’ten 4 yıl 2 ay hapis cezası verdi. Karara Üye Hâkim Keskin Karakurt itiraz etti ve Yıldız’ın ‘olası kastla adam öldürmek’ten en az 20 yıl hapis cezası alması gerektiğini savundu. Savcının da itiraz ettiği karar, Yargıtay’a taşındı. Yargıtay Savcısı Ali Özdeş de sanık polisin ‘olası kastla adam öldürmek’ten en az 20 yıl hapis istemiyle ceza alması gerektiğini savundu.

Komisyon ihlalleri sıraladı

Yargılama devam ederken Festus Okey’in avukatı Alptekin Ocak, 9 Kasım 2011’de Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı’na e-mail gönderip Okey’in ölümünün incelenmesini istedi. Başbakanlık’ın yönlendirmesiyle İstanbul Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu 30 Nisan 2012’de Yrd. Doç. Dr. Murat Önok, Yrd. Doç. Dr. Sinan Bayırdır, Avukat Kaya Kartal ve Mustafa Gökkaya’dan oluşan bir komisyon kurdu. Dosyayı inceleyen komisyon, raporunda hem emniyeti hem mahkemeyi eleştirdi. Yaşam, adil yargılanma, kişi özgürlüğü ve güvenliği haklarının ihlal edildiğinin belirtildiği raporda şu tespitlere yer verildi:
YAŞAM HAKKI İHLALİNDE ŞÜPHE YOK: Olayın oluş şekli tartışmalı olsa da devletin koruma ve gözetimi altında bulunan bir kişinin öldüğü açıktır. Olayda ‘Yaşam hakkının’ ihlal edildiği hususunda şüphe yoktur.
MAHKEME KARDEŞİ DAVAYA KATMADI: Sanığın polis olması nedeniylesilahların eşitliği ilkesin ve bu kapsamda adil yargılanma hakkının ihlal edildiğinin kabulü gerekir. Şöyle ki olay sırasında maktulün üzerinde bulunan ve atış mesafesini göstermesi yönünden en önemli delil olan giysiler emanete alınmamış, taksirle, olası kastla veya kasten adam öldüren sanık derhal gözetim altına alınmadığı gibi maktulle hastaneye gitmiş, sanığın el svabı olaydan 7-8 saat sonra alınmış, kamera kayıtları temin edilememiş, maktulün kardeşi olduğu ileri sürülen şahsın müdahalesi; maktulün kimliğinin, DNA gibi imkânlar söz konusu olmasına rağmen tespit edilemediği gerekçesiyle reddedilmiştir.
POLİS YETKİSİNİ AŞTI: Polisin arama kararı olmaksızın sadece silahtan arındırma amaçlı kaba üst araması yapabileceği, sokakta yapılan aramada ince arama yapmadan kokain maddesinin bulunmasının mümkün olmadığı düşünüldüğünde polisin yetkisini aşarak, kişi özgürlüğü ve güvenliği ilkesini ihlal ettiği sonucuna varılmıştır. Aynı şekilde avukat odasının nezarethane olarak kullanıldığı varsayılsa bile kişilerin nezarethaneye konulmadan önce işletilmesi gereken usulün işletilmediği, üst aramasının nezarethanede yapılamayacağı, doktor raporu olmadan kişilerin nezarethaneye kapatılamayacağı hususları birlikte değerlendirildiğinde kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının bu nedenlerle de ihlal edildiği sonucuna varılmıştır.
KAMERA KAYITLARI İÇİN ÖNLEM ALINSIN: Polis aleyhine sonuç doğurma ihtimali bulunan hemen her olayda resmi kamera kayıtlarının teknik nedenlerle bulunamaması ciddi şüphelere neden olmakta ve bu hususta daha ciddi tedbirler alınması gerekmektedir.

Rapor emniyete de yollandı

Komisyonun 1 Kasım 2012’de hazırladığı bu rapor İl İnsan Hakları Komisyonu’nun 28 Ocak 2013’teki toplantısında ‘oybirliğiyle’ kabul edildi. İnsan Hakları Kurul Başkanı ve Vali Yardımcısı Mustafa Güran, raporu 4 Şubat’ta Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı’na, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve İl Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdi. Avukat Alptekin Ocak, bu kararı Yargıtay’da süren dosyaya ve idare mahkemesinde açılacak davaya ekleyeceklerini kaydederek, “Bu karar demokrasi ve insan hakları açısından çok olumludur” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/112384711238475

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Değişecek Olan Ne? - sleepless

  Festus'a yapılanlar Türkiye'de ırkçılığın kendilerini devlet temsilcisi gibi gören polislerin gözünden en basit göstergesidir.Olan geride kalan ailesi ve dostlarına oldu..Bir yerden uyarı gelir öbür taraftan yine telefonlar edilir.Kayıtların kaybolmayıp hepimizin izlediği olaylarda ne oldu sanki..İzmir'de karakolda ağzı burnu dağılana kadar dövülen kadını mağdur edenler en fazla görev yerini değiştirdi.Karakolda sebebsiz yere kendine tokat atan polise karşılık verdiği için 10 polis tarafından çiğnenen adam?

  Karakol - şoreş haki

  Alkol alan amirler kalmadı değil mi? Bir de onlar vardı alkollü alkollü gözaltı yapan

  faili meçhuller ülkesi türkiye - A.D

  edirneden karsa kadar bütün karakollar işkençe ve kötü muamenin tek adresidir.türkiyede alt sınıfların hak arama yolları tamamen kapalıdır.devlet hak arayanlara karşı en açımasız şekilde şiddet uygulamakta ve toplumu anti demokratik yasalarla uslandırmaya çalışmaktadır.bu şiddet askeriyede ,poliste ve hayatın her alanında uygulamaya konulmuştur.polis,asker ve yargı bu siddet politikalarının üçlü saç ayağıdır.bu şiddet kültürünü bir yaşama biçimi olarakta topluma dayatmıştır.kadınlara yapılan şiddet ve tirafikte yaşanan çinayetler buna bir örnektir.türkiye bu fetus olayı gibi binlerçe olay yaşamıştır.peki gelinen nokta ne?hiç.

  amirim kamera kayıtlarıyla ilgili yazı geldi - demlicay2011

  boşver yakın gitsin. o kadar işin arasında bir de onlamı uğraşacağız. her işin bir yolu var sen bana bırak. haa birde tavşan kanı bir çay söylede içelim sabah sabah. olur amirim.

  .. - herkes için herhangi

  dies festus, latince hukuk terimi. resmi ve genel tatil günleri anlamına gelir. hukukun tatil yaptığı günler anlamına da gelir. vatanından uzak bir yerde ölenler anlamına da gelir. sonuncu anlamı ingilizceden tercüme.