Karakolda ölüm var

Battaniyeden ip yapmış!
Edremit Lisesi öğrencisi Özgür Ünal, çarşamba saat 21.00'de ailesinin işlettiği lokantadan alınarak karakola götürüldü. Aileye saat 23.00'te haber verildi: Çocukları, saat 22.30'da ölü bulunmuştu.
İddiaya göre Özgür, battaniyenin şeridini söküp ip yapmış ve nezaretin tuvaletindeki kalorifer borusuna kendini asmıştı.
Yine Kemal İskender
Manisa'dan Edremit'e bir yıl önce yerleşen Ünal ailesi sessizce memlekete döndü.
'Manisa Davası'nın ünlü ismi Balıkesir Emniyet Müdürü Kemal İskender, gencin 'iki kadına cinsel taciz ve kapkaç'la suçlandığını
söyledi; "Efendi ve sessizdi" diyen komşular üzgün.
Haber: AHMET ERTAN / Arşivi

BALIKESİR - Edremit'te gözaltına alınan lise öğrencisi 16 yaşındaki Özgür Ünal, nezarette
ölü bulundu. Balıkesir Emniyet Müdürü Kemal İskender, Özgür Ünal'ın kendisini kalorifer borusuna astığını açıklayarak, olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığını söyledi. Ünal'ın cenazesi memleketi Manisa'da toprağa verildi
1.5 saat sonra...
Edremit Lisesi ikinci sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Ünal, çarşamba akşamı saat 21.00'de ailesinin işlettiği Edremit-Havran karayolundaki Adsan Petrol'deki lokantaya gelen sivil polisler tarafından "Hakkında şikâyet var" denilerek gözaltına alındı.
Edremit Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen Ünal nezarethaneye konuldu ve saat 22.30 sıralarında ölü bulundu. Ölüm haberi saat 23.30 sıralarında ailesine bildirildi ve aile Emniyet Müdürlüğü'ne çağrıldı. Saat 03.30'da otopsi için Bursa Adli Tıp Kurumu'na gönderilen Ünal'ın cenazesi yapılan otopsinin ardından, memleketi Manisa'ya getirildi. Cenaze, ikindi namazının ardından, Yeni Akhisar Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Çevresinde efendiliği ve sessiz yapısıyla tanınan liseli gencin ölümü üzüntü yaratırken, baba Osman Ünal, "Savcılık, otopsi isteyip istemediğimi sordu. Ben de otopsi yapılmasını istedim. Boynunda morluk vardı, başka bir şey göremedim. Bu işin peşini bırakmayacağım" dedi.
Kısa zamanda çok iş!
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Emniyet Müdürü İskender, Ünal'ın iki kadına cinsel taciz ve kapkaç iddiasıyla gözaltına alındığını belirterek, "Görevli memurun dalgınlığından yararlanmış, battaniye kenarındaki kumaş şeridini söküp tuvalete giderek, kendisini kalorifer borusuna asmış" dedi. İskender, savcılığın adli soruşturma başlattığını belirterek, "Biz de idari soruşturma açtık. Nöbetçi memuru açığa aldık" diye konuştu.
***
Polis yasayı çiğnedi
Özgür Ünal'ın 'gözaltına alınma işlemi' yasaya aykırı. İşte İstanbul Barosu Çocuk Hakları Komisyonu'nun verdiği bilgiler:
11-18 yaş arasındakileri polis alır ama işlem yapamaz. Hemen ve aynı anda baroya ve savcıya haber vermek zorundadır.
Kimlik tespiti yapar yapmaz doğrudan savcıya götürür. İfade alamaz, nezarete koyamaz, teşhis yaptıramaz, keşif yaptıramaz. Yani gözaltında tutamaz. Aileye, sabah adliyeye getirmesi ihtarıyla, teslim eder.
Tek istisna ise, cinayet, gasp, ağır müessir fiil gibi ağır cezalık suçlarda vardır. Ama burada bile 18 yaşından küçük birine polisin yapamayacağı işlemler çok açıktır: Aileye teslim edildiğinde kaçması şüphesi ve suça yönelik güçlü deliller varsa gözaltında kalır ama savcı karakolda durmak zorunda!
***
Bu nasıl karakol?
Özgür yetişkin olsaydı bile, Kemal
İskender'in açıklamaları kuşkuları gideremezdi. Çünkü Edremit polisi yetişkinler için geçerli olan gözaltı kurallarını da çiğnemiş: Gözaltında bulunulan süre içinde beslenme ve can güvenliği, gözaltı mekezindeki görevlilerin sorumluluğundadır. Bunun için nezarethane sorumlusu bulunur. Diğer polislerin yaptığı işleri, ne tür işlemler yaptıklarını kontrol eder eksik yaptıkları işleri tamamlamalarını ister.
Nezarethaneye konulurken kişinin kendisine zarar verme ihtimali olan her türlü eşyası tutanak karşılığı polisçe alınır.
Gözaltında tutulan kişi tuvalete bile polis eşliğinde gider ve nezarethaneye aynı şekilde dönmesi sağlanır.