@ismailsaymaz

Karakolda ölüme 'siyah' tepki

Galatasaray Meydanı'nda Nijeryalılar ve Türkiyeliler yan yanalar: Nijeryalılar, baştan ayağa siyah giyinmişler. Yakalarında, Beyoğlu Asayiş Şube Müdürlüğü'nde şüpheli biçimde...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Galatasaray Meydanı'nda Nijeryalılar ve Türkiyeliler yan yanalar: Nijeryalılar, baştan ayağa siyah giyinmişler. Yakalarında, Beyoğlu Asayiş Şube Müdürlüğü'nde şüpheli biçimde silahla öldürülen
'Festus Okey'in fotoğrafı var.
Belki de ilk kez Türkiyelilerle aynı pankartın arkasında, telaffuz edemedikleri bir slogana eşlik ediyorlar: "İnsanlık onuru işkenceyi yenecek!"
Bir polis, güvenlik önlemi için geldiği Galatasaray Meydanı'nda, hayli aşina oldukları Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) üyelerinin yanı sıra Nijeryalıları da görünce, yanında bulunan gazeteciye "İşin rengi değişti" derken, hiç de haksız değildi. ESP'liler ve siyah giyinmiş Nijeryalılar, 'Festus Okey, Beyoğlu Karakolu'nda öldürüldü. Katilleri yargılansın' yazılı pankartın arkasında toplandı.
ESP'li Ersin Sedefoğlu, Okey'in ölümüne neden olan polislerin yargılanmasını, 'işkence yuvasına' döndüğünü öne sürdüğü Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü'nün kapatılmasını, Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu'nun iptal edilmesini istedi. Sedefoğlu'na göre, 'Nijeryalılar bu coğrafyada yalnız değildi ve ırkçılığa karşı mücadele eden kardeşleri onlarla beraber'di. Türkiye'deki Nijeryalıların lideri İgue Ehi de Afrikalı mültecilerin bu ülkede birçok baskıya maruz kaldığından yakındı.
Sonra 'Festus Okey ölümsüzdür' ve 'İnsanlık onuru işkenceyi yenecek' sloganları atıldı. Nijeryalılar eylemlerinde yalnız olmadıkları için mutluydu.