Karakolda ölümün görüntüsü yok

Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde polis kurşunuyla ölen Nijeryalı Festus Okey'le ilgili nezarethane ve sorgu odasına ait kamera kayıtlarının bulunmadığı ortaya çıktı.

İSTANBUL - Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde polis kurşunuyla ölen Nijeryalı Festus Okey'le ilgili nezarethane ve sorgu odasına ait kamera kayıtlarının bulunmadığı ortaya çıktı.
Okey ile ilgili soruşturmayı yürüten Beyoğlu Savcılığı, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden olayla ilgili kamera kayıtlarını istedi. Emniyet, savcılığın bu talebini "Nezarethane ve sorgu odasında kamera bulunmuyor" diye geri çevirdi. İddiaya göre Okey, uyuşturucu bulundurduğu iddiasıyla arkadaşı M.O. ile 20 Ağustos'ta gözaltına alınmış, aranmak ve ifadesi alınmak üzere ilçe emniyet müdürlüğünün beşinci katındaki Asayiş Şube Müdürlüğü'ne çıkarılmıştı. Ancak Okey, burada nezarethaneye değil, 'sorgu odasına' konuldu.
'Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği'ne göre sorgu odaları ve nezarethanelerde kamera bulundurulması gerekmiyor. Ancak Emniyet işkence iddialarına karşı 'Nezarethane İyileştirme ve Kontrol Sistemi' doğrultusunda nezarethanelere kamera konulmasını, idari bir emirle de karakol içinde silahın belde bulundurulmasını yasaklamıştı. Buna rağmen, Okey'in ölümüne neden olan polis C.Y. sorgu odasına silahla girdi.
Okey'in arkadaşı serbest
Bu arada Okey ile birlikte gözaltına alınan M.O., iki ay içinde Türkiye'yi terk etmesi koşuluyla serbest bırakıldı. Helsinki Yurttaşlar Derneği yetkilileri, Türkiye'de kaçak olarak bulunan ve sığınma başvurusunda bulunmayan M.O'nun, yaşadıklarından ötürü çok korktuğunu ve konuşmak istemediğini belirtti.