Karakollar tozpembe!

İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, karakollarda meydana gelen gözaltındaki ölümleri önemsemedi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, karakollarda meydana gelen gözaltındaki ölümleri önemsemedi. 1995-2000 yılları arasında polis tarafından gözaltına alınanlardan 62'sinin çeşitli nedenlerle hayatını kaybettiğini belirten Yücelen, bunlardan bir bölümünün intihar ettiğini, diğerlerinin de gözaltında geçirdikleri rahatsızlık sonucu öldüğünü söyledi.
Yücelen, gözaltındaki intiharların,
'elbiselerini yırtarak, battaniyeden kopardığı ip şeklinde fitil parçasını ip olarak kullanarak' ve 'binaların katlarından atlayarak' gerçekleştiğini açıkladı.
İçişleri Bakanı Yücelen, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce 16 Ekim tarihinde yasadışı DHKP-C örgütüyle ilgili yürütülen
operasyonda Muhammet Temel adına tanzim edilen sahte kimlikle yakalanan Yunus Güzel'in ölümünü de şöyle açıkladı:
'Yarım ası' yöntemi
"Güzel'in, İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk için gönderileceği 23 Aralık günü nezarethane duvarına 'Yaşasın DHKP-C' şeklinde yazı yazdığı ve ranzayı monte edilmiş yerinden söküp duvara yaslayarak, kullandığı çarşafı ranzaya bağlayıp 'yarım ası' denilen bir yöntemle çarşafı boğazına dolamak suretiyle intihar ettiği görülmüştü. Olayla ilgili Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü başmüfettişlerince soruşturma başlatıldı. Bir kişinin Yunus Güzel'in intihar olayında görüldüğü gibi 'yarım ası' tabir edilen şekilde intihar etmesi mümkün. Geçmişte yaşanan intihar olaylarında bunun örnekleri mevcut."
Gözaltındaki intihar olayları ile toplumdaki intihar olaylarını karşılaştırarak 'teselli' bulan Yücelen, 1995-2001 Eylül ayı itibarıyla
ülke genelinde 16 bin 21 kişinin intihar ettiğini açıkladı. Yücelen, "Aynı dönemde 1 milyon 740 bin 70 kişinin gözaltına alındığı tespit edildi. Nüfusun 65 milyon olduğu düşünülürse,
toplumdaki intihar oranı 10 binde 2.5, gözaltına alınanların intihar oranı 100 binde 3. Yani, gözaltındaki intihar oranı toplumdaki intihar oranıyla mukayese edilemeyecek kadar az" dedi.
Meydana gelen ölüm olaylarıyla ilgili üç güvenlik görevlisinin adli, 37 güvenlik görevlisinin de idari olarak ceza aldığını kaydeden Yücelen, 24 olaya yönelik de 26 güvenlik görevlisi hakkında adli, dört güvenlik görevlisi hakkında ise idari tahkikatın devam ettiğini söyledi. Yücelen, "10 personel de açılan davalarda beraat etti" dedi.