Karakollarda çıplak işkenceyi bitirecek dava

Karakollarda çıplak işkenceyi bitirecek dava
Karakollarda çıplak işkenceyi bitirecek dava

arşiv

Türkiye'de cezaevlerinden ve nezarethanelerden son dönemde en çok duyulan, Gezi sürecinde gözaltına alınan bazı yurttaşların da dile getirdiği şikayetlerden "çıplak arama"yı savcılık da "işkence" kabul ederek bir polis hakkında ağır ceza talep etti.

RADİKAL - Avcılar’da Aralık 2012’de kimlik sorduğu üniversite öğrencisini, içtiği sigarasını atmadığı için karakola götürüp çırılçıplak soyan ve o haldeyken birkaç defa “oturup kalkmasını” isteyen polis memuru S. A’ya, TCK’nın ‘İşkence ve Eziyet’ fiillerine yaptırım getiren maddelerine göre dava açan savcılık, 12 yıla kadar hapis cezası istiyor. TCK’nın “İşkence” başlıklı 94. Maddesi, üç yıldan 12 yıla kadar hapis öngörüyor.

Biz o gün 'Dayanışma'yı kurduk

Polis ise savunmasında çırılçıplak arama yaptığı iddiası reddetti. Polis özetle, “Sadece paçalarını sıyırdık. Kasık bölgesini elle yokladık. Kimlik ibraz etmediği için kabahatler kanununa göre ceza kesip yolladık” dedi.
Kadın cezaevinde Gezi tutuklusuna dakika dakika çıplak arama

Dava, Türkiye ’nin AİHM’de mahkumiyetiyle sonuçlanacak “çıplak arama” uygulamasını sona erdirme yolunda önemli bir adım niteliğinde. Gezi sürecinde, Taksim Platformu üyelerinden Mücella Yapıcı’ya uygulandıktan sonra kamuoyu tarafından daha yakından haberdar olunan çıplak arama, cezaevlerinde de sık sık gündeme geliyor. Şakran Cezaevi’nde çıplak aramaya direnen Elif Kaya’ya verilen disiplin cezasının kaldırılmasına yönelik dava halen devam ediyor. Elif Kaya’nın arama görüntüleri de tepkiye yol açmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/115098211509823

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kim bilir daha neler neler yapılıyor içeride. - hakanhydar

  işte bunlar hep ileri en ileri demokrasi ve bu polisler de halkın polisi hem de destan yazanından en destan...

  YETER ARTIK - hektor62

  Birileri artık Türkiye'deki polis terörüne dur demeli ve bunun hükümet olmayacağı açık çünkü en büyük suç ortakları onlar.

  bütün suç hükümetindir. - sktk60

  hükümet olarak polisine çeki düzen vermezsen onları birde çanakkale kahramanları gibi gösterirsen polis vatandaşı kurbanlık koyun gibi görür yasalar nasıl vatandaşa sorumluluk yüklüyorsa polislerede yüklemeli karşılıklı saygı sevgi senin kanunlarının, yasalarının ne kadar doğru uygulandığıyla orantılıdır millet olarak asker devletinden kurtuluyoruz derken birde polis devletiylemi mücadele edeceğiz ileri demokrasi getirdiğini iddia edenler iddialarını ispatlamak zorundadırlar vatandaşa bu şekilde davranarak değil polisin yaptığı bence onur kırıcıdır haydi hükümlüleri soyup kontroldan sonra görüşmeye yolluyorsunuz gözaltına alınan insanlardan ne istiyorsunuz.