Karakutu deşifre edilmeden ne desek boş

Bağdat'ta düşen ve 28'i Türk, 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasına neyin yol açtığının anlaşılması uçağın karakutusundan elde edilecek bilgiler bekleniyor.

ANKARA/ADANA - Bağdat'ta düşen ve 28'i Türk, 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasına neyin yol açtığının anlaşılması uçağın karakutusundan elde edilecek bilgiler bekleniyor. Irak'taki 'İslam Ordusu' adlı örgüt "Uçağı biz düşürdük" dese de ABD'li yetkililer terörist bir saldırı olmadığı konusunda ısrarlı. Kazayla ilgili dün yapılan açıklamalar şöyle:
ABD Büyükelçisi Ross Wilson: Başsağlığı dileklerimizi Türk hükümetine de halkına da ilettik. Bilgilere göre uçak kötü hava koşulları nedeniyle düşmüş. O gün havanın son derece sisli olduğu ve bu nedenle bizim uçaklarımızın da iniş yapamadığı kaydediliyor.
Dışişleri Bakanlığı yetkilileri: Elimizdeki bilgiler uçağa dönük bir silahlı saldırı olmadığını gösteriyor. Ancak iddialar devam ediyor. Kaza raporu açıklanana kadar yorum yapılmaması en doğrusu olacak.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım: Uçağın ses ve bilgi kayıtlarını tutan cihazın deşifresi olmadan söylenecek her şey boştur. Kazanın gerçek nedeni 'Karakutu'nun deşifresinden sonra anlaşılacaktır.