'Karaman için gereği yapılacak'

Hükümet sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Pamukova'daki hızlandırılmış tren kazasıyla ilgili TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman hakkında soruşturma açmak için izin isteyen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın müzekkeresi ellerine ulaşır ulaşmaz gerekenin yapılacağını söyledi.

ANKARA - Hükümet sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Pamukova'daki hızlandırılmış tren kazasıyla ilgili TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman hakkında soruşturma açmak için izin isteyen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın müzekkeresi ellerine ulaşır ulaşmaz gerekenin yapılacağını söyledi.
Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısının ardından açıklama yapan Çiçek, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın, soruşturma talebine ilişkin bilgi verip vermediğinin sorulması üzerine şöyle konuştu:
"Ulaştırma Bakanımız, müzekkerenin henüz gelmediğini söyledi. Ama geldiği takdirde soruşturma izni vereceğiz. Çünkü biz yargının önünü tıkayan bir tutum içerisinde kesinlikle olmayız. Vatandaşımızdan saklayacağımız, gizleyeceğimiz herhangi bir husus yok. Dolayısıyla istenmeyen üzücü bir olay meydana gelmiştir. O olaydan dolayı ne tip soruşturma ne tip araştırma yapılacaksa bizim görevimiz bunları kolaylaştırmaktır. Müzekkere ulaştığında ilgili bakan arkadaşımız gerekli izni verecektir."
Yıldırım: Tereddüt göstermeyeceğiz
Yıldırım ise, soruşturma müzekkeresi geldiğinde nasıl bir tavır sergileyeceği yönündeki soruya şu karşılığı verdi: "Bakanlık teftiş kurulunda da zaten bir inceleme başlatmıştık. Biz yaptıklarımızdan eminiz. Konunun tam olarak ortaya çıkması için yargıya yardımcı olacağız. Gerekli iznin verilmesi konusunda herhangi bir tereddüt göstermeyeceğiz." (Radikal, aa)