Karaman'dan sitemli veda

Pamukova ve Tavşancıl'da meydana gelen tren kazalarından sonra görevden alınan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, makamından bugün ayrıldı.

ANKARA - Pamukova ve Tavşancıl'da meydana gelen tren kazalarından sonra görevden alınan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, makamından bugün ayrıldı. Görevden alınma kararı dün tebliğ edilen Karaman, TCDD Genel Müdürlüğü'ndeki makamında eşyalarını topladı.
Personele yaptığı veda konuşmasında, "Birileri istese de istemese de demiryolları Türkiye'de mutlaka gelişecektir" diyen Karaman, kazaya makinistlerin yol açtığı iddiasını yineledi. Karaman, "İTÜ'nün basit hesaplamalarla farklı bir rapor hazırladığını, bunun sonucunda 8'de 4 TCDD'nin kusurlu gösterildiğini" ileri sürdü.
Süleyman Karaman, "Buradan, demiryolcularla birlikte ülkemi hızlı trenle tanıştırdıktan, tüm hatları yeniledikten sonra ayrılmak istiyordum. Ama kazayı yorumlayanlar bu fırsatı bana vermediler. Bu nedenle de benim üzerinde çok durduğum projelerim yarım kaldı" dedi.
Bu arada Pamukova'daki hızlı tren kazasında yaralanıp Osmangazi Üniversitesi (OGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Salim Aşkın, hayatını kaybetti. Aşkın ile birlikte kazada ölenlerin sayısı 40'a yükselmiş oldu. (Radikal, aa)