Karamehmet'e Ergenekon soruları

Karamehmet'e Ergenekon soruları
Karamehmet'e Ergenekon soruları

Karamehmet İstanbul Adliyesi?ne çağrıldı.

Ergenekon savcısı Öz, Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Karamehmet'in bilgisine başvurdu

İSTANBUL - Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz, bir süre önce yakalanan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün ifadelerinde adı geçen Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet’in bilgisine başvurdu. Ergenekon tutuklusu Ersöz, mahkemeye verdiği ifadede Karamehmet’le yapılan görüşmelerin ses ve görüntü kaydı olduğunu söylemişti. İddiaya göre bu kayıtlarda, Çukurova Holding’in patronu Karamehmet, Ersöz’le dönemin Jandarma İstihbarat Teknik Takip Daire Başkanı Atilla Uğur’a bankacılık, petrol, cep telefonu gibi işlerindeki son durum ve sıkıntıları hakkında çok ayrıntılı bir bilgi veryor. Yine iddialara göre Ersöz ve Uğur daha sonra, Ergenekon sanığı ve dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur’un talimatıyla Show TV ve Akşam Gazetesi’nden somut taleplerini aktarıp kendilerine ‘Komutanım’ diyen Karamehmet’ten ‘İçiniz rahat olsun’ sözüyle güvence alıyor.
Uğur, Türkiye’nin en büyük cep telefonu şirketinin sahibi Karamehmet’e “Turkcell’le ilişkilerimiz çok güzel sürüyor” diyerek teşekkür ediyor ve şunları söylüyor: “Komutanım (Ersöz) da buradayken belirtmek istiyorum. Turkcell’le ilişkilerimiz çok güzel devam ediyor. Bunun için de teşekkür etmek istiyorum.”
Başka bir iddiaya göre de, Karamehmet, askerlere yönetim kurulu başkanına mütalaa veriyormuşçasına oldukça ayrıntılı olarak şirketinin yatırımları, borçları hakkında bilgiler veriyor. Askerler de Karamehmet’e Turkcell ve Yapı Kredi’nin hisselerini yabancılara satmaması, BDDK ile ilişkileri konusunda telkinlerde bulunuyor. Görüşmede askerler Show TV ve Akşam’ın yayınlarını hatırlatarak, milli duruşa ihtiyaç olunan bir dönemden geçildiğini ve Kıbrıs ile Kuzey Irak’taki yapılanmanın önemli olduğu hatırlatılıyor.
Bu iddiaları araştıran savcı Öz, dün KaramehLevent’teki İstanbul Adliyesi’ne çağırarak bilgisine başvurdu. (Radikal)