Karanfil eylemine müdahale: Taksim'de yine biber gazı var

Karanfil eylemine müdahale: Taksim'de yine biber gazı var
Karanfil eylemine müdahale: Taksim'de yine biber gazı var

Fotoğraf: İdris Emen

Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla İstanbul'un farklı bölgelerinden binlerce kişi meydana geldi... Eylemciler Gezi Parkı'nda ağaçların kesildiği yere ve parkın girişine karanfil bıraktı. Polis saat 20.30 civarında müdahalede bulundu.

22:12
22.06.2013
'Alın size suç delili'
Gezi Parkı'nda hayatını kaybedenleri anmak için karanfillerle Taksim Meydanı'nda toplanan eylemcilere polis müdahale ederek alanı boşalttı. TOMA'larla yapılan müdahalenin ardından ellerinde karanfiller olan eylemciler, polise tepki gösterdi. Polislere "elimizdeki taş değil, karanfil, alın size suç delili" diyen eylemciler, karanfilleri TOMA'nın üzerine fırlattı.
20:39
22.06.2013
Polisin müdahale ettiği kitle dağılmıyor
20:36
22.06.2013
İdris Emen bildiriyor
Polis, İstiklal Caddesi ve Harbiye yönüne giden kitlenin üzerine su ve gaz sıkıyor.
20:34
22.06.2013


Taksim'de polis müdahalesi başladı. (Fotoğraf: İdris Emen)
19:45
22.06.2013
Alanda binlerce kişi var. Kitle, “Sık bakalım, sık bakalım biber gazı sık bakalım” sloganı attı.
19:41
22.06.2013
Taksim'e gitmek için Beşiktaş’ta buluşanların yaptığı basın açıklaması: "Hiçbirimiz masum değiliz, suçlu arıyorsanız biz de çapulcuyuz”. Beşiktaş'takiler 19.00'a kadar Kartal heykeli önündeki durma eylemi yaptıktan sonra Taksim'e geldi. Yarın da Abbasağa Forumu herkesi saat 14.00′da Abbasağa’daki pikniğe davet etti.
19:34
22.06.2013
İdris Emen bildiriyor
Eylemcilerden küçük bir grup Gezi Parkı içine girerek karanfil bıraktı. Meydandaki kitle de Park girişindeki merdivenlere karanfil bıraktı.
19:29
22.06.2013
Anma törenine katılmak üzere yaklaşık 500 kişi Kadıköy Boğa heykelinin önünde biraraya geldi. Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybedenlerin adı söylendi. Gruptakiler de hep bir ağızdan "Yaşıyor" dedi. Diren Kadıköy pankartı taşıyan gruptakiler "Her yer Taksim heryer direniş" ve "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Çevredeki vatandaşlar da alkışlarla yürüyüşe katılanlara destek verdi. Eylemciler yürüyüşün ardından Kadıköy İskelesi'ne ulaştı. Eylemciler iskelede akbil basmadan turnikelerin üzerinden atlayarak vapura bindi. (Cengiz ÇOBAN/DHA)
19:23
22.06.2013
BDP'li milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü Gezi Parkı içerisinde inceleme yapıyor.
19:21
22.06.2013
İdris Emen bildiriyor
Saygı duruşunun ardından hayatını kaybedenlerin isimleri okundu. İsmi okunanlar için 'burada' diye seslenildi.
19:19
22.06.2013
Alanda milletvekilleri Süleyman Çelebi, Levent Tüzel, Halkevleri, HDK, TKP, SDP, ÖDP, KESK, TMMOB İKK yöneticilerinin de bulunduğu kurum temsilcileri ve sanatçılar var.
19:18
22.06.2013
İdris Emen bildiriyor
Polis AKM önü ve Gezi Parkı girişinde bekliyor. Hayatını kaybedenler için saygı duruşu yapıldı. Beş genç Taksim Dayanışması'nın açıklamasını okudu.
19:09
22.06.2013
İdris Emen bildiriyor
İnsanlar ellerinde karanfillerle ve 'Her yer Taksim her yer direniş' sloganı atarak İstiklal Caddesi'nden meydana çıktı. Binlerce eylemci ayrıca, "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" ve "Hükümet istifa" sloganları attı. Eylemciler Gezi olaylarında hayatını kaybedenleri anıyor. Polis yoğun önlem alırken anma töreni sürüyor.
18:57
22.06.2013
İdris Emen bildiriyor
Gezi Parkı'na karanfil bırakma eylemi için İstanbul'un farklı noktalarından binlerce kişi Taksim'e geldi.
20:21
22.06.2013
Polis, yaklaşık 10 dakika önce vatandaşların trafiği kapatması gerekçesiyle dağılın uyarısı yaptı.

 

20:47
22.06.2013
İdris Emen bildiriyor
Meydan boşalmış durumda ancak bazı noktalarda eylemciler küçük gruplar halinde polise çiçek atarak direniyorlar... (Fotoğraf: İdris Emen)

 

 

20:41
22.06.2013
Bir TOMA meydan boyunca kitleye su sıkıyor. Bazı eylemciler TOMA'nın önüne geçerek durdurmaya çalışıyor. Kazancı Yokuşu'nun önüne gelen TOMA'ya bir eylemci karanfille vurdu...
21:19
22.06.2013
Yaklaşık 30 dakika boyunca meydanda müdahale durdu ama polisle göstericiler arasında zaman zaman gerginlikler yaşanıyor.

 

 

21:23
22.06.2013
Polis İstiklal Caddesi girişinde oturma eylemi yapan bir gruba TOMA'dan su sıkarak müdahale etti.
21:27
22.06.2013
Polis İstiklal Caddesi'ne doğru ilerledi, caddeden sloganlar yükseliyor. Yer yer gerginlikler oluyor. Gümüşsuyu yönünde bir eylemci grup var.
22:20
22.06.2013
İdris Emen bildiriyor
İstiklal Caddesi ve çevresindeki ara sokaklarda polisle eylemciler arasında polisle eylemciler arasında çatışmalar var. Polis gaz bombası ve tazyikli su kullanıyor. Makine Mühendisleri Odası'ndaki revire 10 yaralı geldi. Gazdan etkilenenler, tazyikli sudan etkilenenler var. Kafasından plastik mermi ile yaralanan bir kişi de var. Durumu iyi.
22:45
22.06.2013
İdris Emen bildiriyor
Taksim'de yaralı bilgisi: Makine Mühendisleri Odası revirinde 20 kişi gaz, 10 kişi de plastik mermi nedeniyle tedavi oluyor. İstanbul Barosu'ndaki revire ise 9 yaralı geldi. Bunların 4 tanesi hastaneye sevk edildi.
22:56
22.06.2013
Hakkı Özdal bildiriyor
İstiklal Caddesi'nin ara sokaklarına dağılan göstericilere polis çok yoğun gazla müdahale ediyor. Eylemcilerin tekrar meydana çıkma çabaları sürüyor... Polisin sert müdahalesine karşı hiçbir eylemciden sertlikle yanıt verme gibi bir gayret yok.
23:23
22.06.2013
Taksim Dayanışması'ndan açıklama
Yurdumuzun dört bir yanından, meydanlardan, parklardan, evlerden, derneklerden, meslek odalarından, sendikalardan, partilerden, kısacası yüreği Gezi Parkı’ndan atan her yerden sesleniyoruz, Taksim Meydanı’ndan sesleniyoruz. Bizi biz yapan bütün değerler ve renklerimizle haklılığına inanmış bir sağduyu, direnme gücü veren kararlılık ve sınırsız bir yaratıcılıkla yaşamın olduğu her alanda bir aradayız. Taksim Dayanışması olarak hükümete ilettiğimiz taleplere hala bir yanıt alamadık. Yanıt alamadığımız gibi taleplerimizi haykıranlar şiddet, gözaltılar ve tutuklamalar ile susturulmak isteniyor. Biz bütün bu baskılara rağmen haykırmaya devam ediyoruz. Unutturmak isteyenlere, varsa duymayanlara buradan bir kez daha hatırlatıyoruz. 

• Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarımızda, kamusal alanlarımızda, toplantı, gösteri, eylem yasaklarına ve fiili engellemelere son verilmesini; ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını, 

• Taksim Gezi Parkı’ndaki yıkıma karşı direnişten başlayarak, halkın en temel demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan ve uygulayan; binlerce, insanın yaralanmasına, dört yurttaşımızın ölmesine neden olan sorumluların, başta İstanbul, Ankara, Hatay ve Adana Valileri ve Emniyet Müdürleri olmak üzere tüm sorumluların görevden alınmasını, 

• Gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanılmasının yasaklanmasını, 

• Ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan ve tutuklanan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılması, haklarında hiçbir soruşturma açılmayacağına ilişkin açıklama yapılmasını, 

• Afet zamanlarında da toplanma ve korunma yerlerimiz olan Gezi Park’ı başta olmak üzere halkın kullanımına kapalı bütün parklarımızın bir an önce kullanıma açılmasını, önemle ve acilen talep ediyoruz. 

Taleplerimizin muhatabı olanlar biliniz ki bu talepler yerine getirilmeden ve dünyanın gözü önünde işlediğiniz insanlık suçu olan şiddetin hesabını vermeden; meydanlarda bu talepler için yıllardır haykıran gençleri, kadınları, eşcinsel, biseksüel ve transseksüelleri, demokratik kitle örgütlerini, emek ve meslek örgütlerini, partileri, sivil toplum kuruluşlarını, taraftar gruplarını hedef göstererek sorumluluklarınızdan kurtulamazsınız. Bu talepler, artık sadece bizlerin değil dünyanın tüm duyarlı insanlarının talebidir. 

Evrensel hukuka aykırı bir şekilde yapılan baskınlarla yüzlerce arkadaşımız gözaltına alınmış, onlarcası tutuklanmış ve birçok arkadaşımızdan haber alınamamaktadır. Tutuklanan, gözaltına alınan, kaybolan ve hastanelerde tedavi altında olan omuz omuza direndiğimiz arkadaşlarımızın her türlü hukuki ve insani gereksinimlerinin karşılanmasına devam edilecektir ayrıca desteğimizi göstermek için bileşenlerimiz tarafından yapılan ziyaretler sürdürülecektir. 

Türkiye tarihinin en barışçıl, en çevre dostu direnişinde daha eşitlikçi, daha özgürlükçü ve daha kardeşçe bir dünya özlemiyle sokaklara hak arayışına çıkan canlarımızdan Abdullah CÖMERT, Mehmet AYVALITAŞ, Ethem SARISÜLÜK savaş sırasında bile görülmeyen bir vahşet, nefret ve şiddetinin kurbanları olmuşlardır. Yaşamlarının baharında aramızdan koparılıp alınan canlarımızın anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Onurlu ve kararlı duruşları mücadelemize her zaman ışık tutacak, yolumuzu aydınlatacaktır. UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ! 

Taksim Dayanışması olarak bu süreçte öğrendiğimiz en önemli şey, mücadelenin zaman ve mekânla sınırlandırılamayacağı; bundan sonra da hayatın, kentin ve ülkenin her metrekaresinde ve her anında devam edeceğidir. 
TAKSİM DAYANIŞMASI
22:10
22.06.2013
Ankara'da Tunalı Hilmi Caddesi ve Dikmen'de düzenlenen eylemlere polis müdahalesi geldi
23.18
22.06.2013
Kadıköy Rıhtım'da polis bariyerleri yerleştiriliyor.


  http://www.radikal.com.tr/113871911387195

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ÖYLE GÖRÜNÜYOR - pispor

  bu dava bitmez devam eder benim davam Gezide Sivas ta Maraş ta Uludere de çünkü bu davalar halkın davasıdır ancak halk sonuçlandırabilir

  Olan biten ne, nasıl yansıtılıyor? - kevser can

  Saat saat neler olduğu yazılmış ama bir satır olsun izinsiz bir yürüyüş ve toplanma olduğu belirtilmemiş. Okuyan vatandaş da sanabilir ki izin alınmış ona rağmen polis müdahale etmiş. Bir de polisin sert müdahalesine eylemcilerin hiç sert karşılık vermediği yazılı. Sanki izinli ve meşru yürüyüşleri-toplanmaları da, polisin davranışı orantısız. Bu mu söylenmek isteniyor? Sokak aralarında çatışmalardan bahsediliyor, ne demek bu? Polise direnmek, polisle çatışmak için meşru bir mazeretleri var mı? Hem yasa dışı yaptığın iş, hem de polisle çatışıyorsun. İki ayrı suç işliyorsun. Gazete de tamamen eylemden yana bir izlenim veriyor haberi verirken. İlginç.

  Yasal olan-yasal olmayan ayrımı - enver altın

  Bu ülkede toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu yok mu? Vardı da yürürlükten mi kalktı? Neden heberinizde bir cümle olsun bu yürüyüş ve toplanmanın yasal veya yasal olmadığına değinilmiyor? Yasa tanımama anlamına gelmez mi, izin alınmadan toplu halde yürüyerek orada toplanmak. Karanfil eylemi de olsa. Sonra da müdahaleden, müdahalenin şeklinden şikayet ediliyor. Polis yasal görevini yapacak, o suçlanacak, diğerleri yasadışı bir eylem yapacak ama masum sayılacak! Ne yani, ülkede kitlesel kalkışma yoluyla iktidar devirme tecrübesi mi yapılıyor? Yasa tanımadan yürüyüş yap, toplantı yap, sonra tantana yap, orantısız güç kullanıldı, polis şiddeti uygulandı gibi. Herşey gözönünde oluyor. Meclisteki muhalefetin önemli bir kıs mı da bu olaylardan medet umuyor gibi değil mi? Seçimlerle, demokrasiyle istediklerinin olmayacağını bilenler bu eylemlerle iktidarın değiştirilebileceğini mi umuyorlar? Akla gelmez mi bu?

  parkimiza dokanmayin.. - pilot748

  o parkta dunyanin butun insanlarin hakki var,onun icin tabiki oncelik butun istanbullularin hakki,orada kislanin ne isi var veya caminin ne isi var,hatta daha fazla park yapilsin yesillik olsun,kuslar otsun,herkesin parki kullanmaya orda dinlenmeye hakki var,PARKIMIZI RAHAT BIRAKIN HITLER ERDOGAN...

  İzin alınarak mı yapılıyor? - enver altın

  Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu yok mu bu ülkede? Kanun dışı ise şu haberde verilen binlerce kişinin orada biraraya gelmesi, müdahale edilmiyorsa, bu bir müsamaha değil mi? İzin alınmışsa o başka. Ama yasal mevzuata aykırı olarak orada haberde denildiği gibi binlerce kişi toplandıysa ve bunlar dağıtılmıyorsa daha niye siyasal iktidara faşist diyorlar, zorba diyorlar?! Hep böyle olmuyor mu? Yasa dışı bir iş yapacaksın ve sana birşey yapılmayacak? O zaman devlet kimi yasa dışı toplantılara hoşgörü gösteriyor, kimilerine yasayı uyguluyor olmaz mı? Neden yasalara uyulmaması durumunda polis şiddetinden söz ediliyor. Orantısız güç kullanımı denilince polis suçlanıyor, polise karşı direnenin orantısız güç kullanımı üzerinde durulmuyor. Bu iktidardan başka bir iktidar olsa, mesela, olmaz ya, bir sol iktidar veya bir MHP iktidarı, veyahut askerlerin ülkeyi yönetmesi durumunda, neler olacağını düşünüyorum. Bu iktidarın başındaki kişi Kenan Evren'e benzetiliyor kimi sol örgütlerin mensuplarınca. Kendilerine bu kadar müsamaha eden de bir, hiç müsamaha etmeyip işkence eden de bir onların gözünde.