'Karanlık çağ'dan iki haberci

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Havva İşkan Işık ve Doç. Dr. Gül Işın, Patara Antik Kenti'ndeki kazıda, bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş iki minyatür eser buldu: Adak steli ve kuşadam (geometrik savaşçı).

ANTALYA - Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Havva İşkan Işık ve Doç. Dr. Gül Işın, Patara Antik Kenti'ndeki kazıda, bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş iki minyatür eser buldu: Adak steli ve kuşadam (geometrik savaşçı).
Eserlerin ortak özelliği pişmiş topraktan yapılmış olmaları. Atina'da bulunan mermer adak stelinin minyatürünün, İ.Ö. 4. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Bir parmak büyüklüğündeki minyatürde bir dağın doruğuna oturtulmuş stelin görüntüsü yer alıyor. Minyatür eserin, türünün ilk örneklerinden olduğu belirtildi.
Kuşadamın Ege göçlerinin ardından gelen 'karanlık döneme ait en erken yontucuklardan biri olduğu sanılıyor. İ.Ö. 11. yüzyıla ait olduğu düşünülen minyatür eserin büyük örnekleri Yunanistan'da Olimpia'da. Doç. Dr. Işın, eserlerin, 'karanlık dönem'de sanatın varlığını ispatladığını, Likya için önemli buluntular olduğunu söyledi. Eserler Antalya Müzesi'ne verilecek.