Karanlıktan Diyalog Şehri Doğuyor

Karanlıktan Diyalog Şehri Doğuyor
Karanlıktan Diyalog Şehri Doğuyor
Dünyanın önde gelen sosyal girişim Projesi Karanlıkta diyalog (Dialogue in the Dark), İstanbul Gayrettepe Metro İstasyonu'nda 1.500 metrekarelik bir alanda hayata geçiyor. Ziyaretçilerin, görme duyularını kullanmadan tamamen karanlık bir ortamda günlük yaşamlarını deneyimleten proje, görme engelli rehberler eşliğinde hayatı başka açılardan görmeye davet ediyor.
Haber: HAZAL POLAT / Arşivi

Dünya üzerinde 130 kentte 7 milyondan fazla insana ulaşan Karanlıkta Diyalog (Dialogue in the Dark) deneyimi, TTNET ana sponsorluğu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Ulaşım A.Ş. ev sahipliğinde 20 Aralık’tan itibaren Gayrettepe metro istasyonundaki Diyalog Sergi Alanı’nda ziyaretçilere açılacak. İstanbul’da hayatın günlük akışından kesitlerin yer aldığı Diyalog Sergi Alanı, İstanbullu’ları daha aydınlık bir dünyaya davet ediyor. Körlüğün bir metafor olarak kullanıldığı ve rollerin değiştiği projede görenler bir süreliğine görme engellilerin yerine geçerek, görme engelli rehberlerin gözünden hayatın farklı kesitlerini deneyimleyecekler. 1988’den beri 7 milyondan fazla insanın deneyimlediği proje, Türkiye ’de ilk kez Dialogue in the Dark İstanbul tarafından hayata geçirilecek.

Proje için 30’dan fazla görme engelli istihdam edildi Karanlıkta Diyalog sergi alanında küçük bir İstanbul yaratılmış. Alanda, doğa ve park bölümü, trafik ve şehir hayatı alanı, tekne ve bot odası, uçuş smilasyonu ve cafe alanı bulunmakta. Ayrıca bu alanlar tamamen görme engelli rehberin liderliğinde gezilecek. Dünyadaki Dialogue in the Dark sergilerinden farklı olarak ilk kez İstanbul’daki sergide, karanlık ortamda internet ve TV deneyimleme imkanı da olacak. Bugüne kadar 6 binden fazla engelliye istihdam yaratan proje kapsamında İstanbul’da ise 30 kadar görme engelli çalışıyor.

Karanlıkta eğitim projeleri hayata geçirilecek
Projenin başrol oyuncularının görme engelli rehberlerin oluşturduğunun altını çizen Dialogue in the Dark İstanbul Kurucu Ortağı Hakan Elbir, proje hakkında şunları anlattı; “Tamamen karanlık olarak yaratılan ve hayatın farklı kesitlerinin deneyimlendiği bu ortamda, insanların ötekileştirme, birbiriyle iletişim ve karşısındakini dinleme konularında düşünmeleri ve devamında aksiyon almaları hedefleniyor. Dialogue in the Dark İstanbul olarak bizim ana hedefimiz ise kalıcı Diyalog Müzesi’ni açarak, empati, ayrımcılık ve duyuların keşfi gibi konularda küçük yaştan itibaren farkındalık yaratabilmek ve tıpkı Almanya’da olduğu gibi Eğitim müfredatına dahil olabilmek. Ayrıca projede çocukları da düşündük. Televizyon, video ve internet tüm dünyayı çocuğun odasına getiriyor fakat bu, sadece tek bir perspektiften gözlemlenebilen bir dünya. İnsanın algılama becerisinin müthiş potansiyeli giderek ihmal ediliyor ve tamamen yitirilme tehlikesiyle karşı karşıya. Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde sağlıklı bir gelişim için tüm duyuların kullanılması son derece önemli. Bizim projemizle hâkim konumdaki duyu olan görme duyusunun Karanlıkta Diyalog Sergisi’ne 9 yaş (4. Sınıf ) üstü tüm öğrenciler katılabilecek. Sergi süresince 4., 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilere yönelik, uzman eğitmenlerce programları hazırlanan duyu eğitimi ve farkındalığına yönelik atölye çalışmaları ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu sayede ihmal edilmiş diğer duyular harekete geçecek ve böylece çocuklar işitme, dokunma, koku alma ve tat alma duyularını büyük ölçüde aktif hale getirecek’’ diye konuştu.

Proje Nasıl Başladı? Dialogue Social Enterprise’ın kurucusu Andreas Heinecke, Almanya’da bir radyo istasyonunda çalışırken, ilk defa bir görme engelliyle karşılaşır. Kısa sürede, görmeyen insanların, görenlerin sahip olmadığı birçok özelliğe sahip olduklarını farkeder. Andreas, görme engelli genç meslektaşını iyi bir radyocu olması üzere eğitirken, kendisi de onun tarafından hayata dair eğitildiğini farkeder. Görme engelli insan, Andreas’ın “gözlerini açar” ve onun farklılıkların ötesine geçerek neler yapabileceğimiz konusunda düşünmesine sebep olur. Bu deneyimin olağanüstü değerinin farkına varan Andreas, 1995’te ilk sosyal girişimini başlatmaya ve bu deneyimi diğer insanlarla paylaşmaya karar verir. O günden beri kendini, insan karşılaşmalarında oluşan boşluklar/iletişimsizlikler arasında köprüler kurmak için yeni yollar bulmaya adar ve “Dialogue in the Dark” projesini Hamburg’da 1988yılında hayata geçirir. Kalıcı ‘’Diyalog in the Dark’’ sergisi ise 2000 yılında Hamburg’ta açıldı.

Unutulmaz bir deneyim sunuyor
Görme engelli rehberler, ziyaretçilerin dokunarak, koklayarak ve duyarak “yeni ve farklı” bir biçimde görmelerini sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre 5 yıl sonra dahi Karanlıkta Diyalog deneyimi hakkında soru sorulan katılımcılarım yüzde 100’ü halen bu deneyimi tümüyle hatırlıyor. Yüzde 90’ı görme engellilere ve onların dünyasına karşı duyarlılığının arttığını, yüzde 52’si Karanlıkta Diyalog’u dostlarına ve ailelerine tavsiye ettiklerini, yüzde 34’ü ise bu deneyimi yeniden yaşamak istediklerini belirtiyor. Türkiye’de ilk defa hayata geçirilecek Karanlıkta Diyalog deneyiminin biletlerine biletix.com üzerinden ulaşmak mümkün.