Karaoğlan mezarı başında anıldı

Karaoğlan mezarı başında anıldı
Karaoğlan mezarı başında anıldı

Ecevit, ölümünün 3.yılında törenle anıldı.

Bülent Ecevit, ölümünün 3. yıl dönümünde unutulmadı. Denktaş: Cesaretle almış olduğu karar, Türkiye'nin gururu olmuştur. Onu unutmak mümkün değildir.

ANKARA - Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, ölümünün 3. yıl dönümünde eşi Rahşan Ecevit, KKTC’nin Birinci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs gazilerinin de aralarında bulunduğu sevenleri tarafından Devlet Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.
Törende, Ecevit’in mezarına Rahşan Ecevit, üzerinde "Rahşan Ecevit ve arkadaşları, özlemle anıyoruz", Denktaş da "KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı" yazılı birer çelenk bıraktı.
Dua edildikten sonra bir konuşma yapan Denktaş, "Yerini dolduramayacağımız ’hak, halk ve Türkiye’ diyerek başını daima dik tutmuş, emperyalizmin önünde ellerini bağlayıp boyun eğmemiş, milli Kıbrıs davası tehlikeye girdiğinde cesaretle gereken kararı alarak Türkiye’nin gurur davasını, güvenlik davasını ve Kıbrıs’ta yaşayan insanları kurtarmak ve Kıbrıs’a barış getirmek suretiyle gereken her şeyi yapmış olan değerli Başbakan Bülent Ecevit’i anmak için toplanmış bulunuyoruz" dedi. 
Kıbrıs Türklerinin Ecevit’e şükran borçlarını ödeyemeyeceklerini ifade eden Denktaş, "Barış harekatı yapılmamış olsaydı bugün Kıbrıs’ta 70 bin Türk şehidi, Yunan bayrağı altında olacaktı. Girit’te olduğu gibi Kıbrıs’ta tek bir Türk kalmayacaktı. Türkiye, ’Kıbrıs’ı Yunan adası yapmasın’ diye belki de Yunanistan ile büyük bir savaşa katılacaktı. Cesaretle almış olduğu karar, Türkiye’nin gururu olmuştur. Onu unutmak mümkün değildir" diye konuştu.
"Ecevit’in gerçekten bir halkçı olduğunu, onun ilkeleri, köy-kent gibi düşünceleri kabul edilmiş olsaydı Türkiye’nin bugün çok daha başka bir yerde olacağını ve hiçbir yeni açılım yapma gereği de doğmayacağını" savunan Denktaş, "Onu rahmetle anıyoruz. Yattığı yer nur olsun. Ümit ederiz ki hayatı, ilkeleri, verdiği mücadele sadece bir kaç kitapla değil, gençlerin okuyup ders alacakları, vatan, millet, bağımsızlık, egemenlik denince ’Atatürk ne yapmışsa Bülent Ecevit de onu yaptı. Bizim de görevimiz o yolda yürümektir’ diyerek gençler kendilerini onların yolunda yetiştirir" ifadesini kullandı.
Rahşan Ecevit de duygularının sorulması üzerine, "Arkadaşımız çok güzel söyledi. Ağzına sağlık. Benim de fazla bir diyeceğim yok" dedi.
Denktaş’ın konuşmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Törene, çoğunluğunu Kıbrıs Barış Harekatı’na katılanların oluşturduğu Türkiye Muharip Gaziler Derneği üyeleri, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Ecevit’in eski koruma müdürü ve İzmir Bağımsız Milletvekili Recai Birgün ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Bu arada, törenden önce gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Denktaş, "Siz en yakınınızı, canınızı, hürriyetinizi kurtaranı kaybettiğinizde ne duygu içerisinde olursanız ben de aynı duygu içerisindeyim. Rahmetli Ecevit’in kararlılığı olmasıydı bugün Kıbrıs’ta tek bir Türk kalmazdı. Allah rahmet eylesin. Kendisine bütün Kıbrıs Türk’ü şükran borcunu ödeyemez" dedi.
Eski Adalet Bakanlarından Hikmet Sami Türk de Ecevit’in yokluğunun bugün her zamankinden daha çok hissedildiğini belirterek, "Ama biz onun gösterdiği doğrultuda ülkemizde hakça bir düzeni gerçekleştirmek, dışarıda onurlu bir Türkiye’yi ilerletmek için çalışmak durumundayız" diye konuştu. (aa)