Karar: Asker kendi kendini dövmüş

Karar: Asker kendi kendini dövmüş
Karar: Asker kendi kendini dövmüş

Mesut Çırak Kayseri de askerlik yaparken binbaşı ve 25 asker tarafından dövüldüğünü öne sürmüştü.

Radikal'in 'Askere veda dayağı' haberi üzerine inceleme yapan Genelkurmay Adli Müşavirliği, erin elleriyle başına vurup yaralandığı sonucuna vardı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Kayseri’de askerlik yaparken binbaşı ve emrindeki askerler tarafından dövüldüğünü iddia eden Mesut Çırak olayında Genelkurmay Adli Müşavirliği, yüzündeki yara ve morarmanın elleriyle kafasına vurması, kafasını duvara ve ranzaya vurması suretiyle oluştuğu sonucuna vardı. Soruşturmaya gerek duyulmadı.
Kayseri 12. Hava Ulaştırma Komutanlığı’nda askerliğini yapan Mesut Çırak, aralık ayında bir binbaşı ve emrindeki 25 asker tarafından şiddet gördüğünü iddia etti. Bölüğündeki uyuşturucu kullanımı ve satışını şikâyet ettiği için daha önce iki kez daha dayak yediğini öne süren Çırak, baskılara dayanamayıp 14 Aralık’ta intihar girişiminde bulunduğunu söylemişti. GATA’ya sevk edilen Çırak’a ‘uyum bozukluğu’ gerekçesiyle çürük raporu verilmişti.
Radikal’in, Çırak’ın iddialarını “Askere ‘veda dayağı’ iddiası” başlığıyla duyurmasının ardından Genelkurmay soruşturma başlattı. Radikal’in haberi dayanak gösterilerek açılan soruşturma geçen ay tamamlandı. Hâkim Binbaşı Bedrettin Özgür, soruşturma açılmasına gerek olmadığına karar verdi. Kararın gerekçesinde ise Er Çırak’ın olay yeri tutanaklarında Er T.A.’nın 440 lirasını banka hesabına aktarmak üzere alması ve geri vermemesi sebebiyle aralarında tartışma çıktığının belirtildiği ifade edildi. Yaşanan tartışmaya ise tutanaklarda şu şekilde yer verildiğine değinildi:
“Er Çırak’ın bağırarak, koşarak nöbetçi astsubaylık odasının camına kafa attığı, nöbetçi subayın kendisine ‘Ne oldu Mesut?’ diye sorduğu sırada sürekli çömelip kalktığı, bir sağa bir sola gittiği, anlaşılmaz şekilde konuştuğu ve bu hususların tanık beyanları ile de doğrulandığı...” 

‘Kendini duvara vurmuş’ 

Adli Müşavirlik, olay yeri tutanağından ve olay günü koğuşta bulunan tanıkların ifadelerinden hareketle, soruşturmaya gerek olmadığına karar verdi. Kararın sonuç kısmında şunlar kaydedildi:
“Er Mesut Çırak’ın ilişik kesmede normal bir faaliyet olarak yapılan ‘yatağın çarşaflarının sökülmesi’ faaliyeti ile ilgili görevlinin ikazına tepki göstererek ‘Ne bu ya hâlâ askerlik mi yapacağım’ diye bağırarak elleriyle kafasına vurmaya, kafasını ranzaya ve duvara vurarak kendini yaralamaya başladığı, orada bulunanların kendisine engel olmaya çalıştıkları ancak başaramadıkları, yüzündeki yara ve morarmanın kafasını duvara ve ranzaya vurması suretiyle oluştuğu anlaşılmıştır. Radikal gazetesinde yayımlanan habere konu olayda adı geçen personele atfedilebilecek bir suç unsuru görülmediğinden soruşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.”


  http://www.radikal.com.tr/113017311301738

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  RANZANIN EL'İ - m.rozbilen

  Suçunu itiraf eden bir cinayet sanığının,nezarette iken nöbetçi polisten içmek için aldığı sigarayı gizlice bacaklarında söndürdüğünü mahkemede hakime gösterip işkence ile bu suçu üstlenmek zorunda kaldığını söyleyeni gördüm ama bir ranzanın el olup birini suratında darp'a sebep olabileciğini görmedim.Bu soruşturmanın adil yapıldığına da inanmıyorum.Algı,bir binbaşının bir er için harrcanmaya değer olmadığıdır.Sebep ve sonuç budur.Hepsi bu.

  Askerlik Yan Gelip Yatma Yeri Değildir - cyclist

  Eee askerlik yan gelip yatma yeri değildir. Askerlik ana kucağı değil, peygamber ocağıdır. Yeri gelir dayak da yersin, sıkıntıdan kendi kendini de döversin. Amma vekalin kol kırılır yen içinde kalır dimi ama???

  asker - sakar47

  doğrudur asker elleriyle değil kapı gelmiş gözüne çarpmıştır, Ergenekon ve balyoz tutuklamaları haksız değildir

  dövüş kulübü - kaamos

  mayhem project, vücut bulmaya mı başladı? tyler durden tipi gençler çıkmaya başladıysa türkiye' nin geleceği parlak demektir. genç kardeşim amerikada böyle bişey yapsan iyi bir tazminat alma şansın var. ama türkiyede mümkünü yok. işin şakası gence büyük haksızlık yapılmış.

  bunu yapanların eli kırılsın. - Agér

  Sadece yapanların değil (kendilerince bunun bir eğitim sistemi olduğuna iananlarında) gözyumanlarında eli kırılsın diyorum. Eee ne de olsa bizde çarpık sistemden dolayı adelet tecelli etmiyor. hiç olmazsa ilahi adalet tecelli için dua etmiş olalım.

  insanlar kolay kolay canına kıyarmı. - okkes cavus

  askerde intihar edenlerin sayısı bayağı kabarık. bunun nedeni nedir bu nedenler üzerinde durulmadıkca, ve bu olaylara sivil mahkemeler tarafından bakıllmadıkca bu olaylar biteceye benzemiyor. bir insan helede sağlıklı olarak askere gitmiş bir genç, kolay kolay kendini öldürmez. mutlaka çok büyük bir nedeni vardır. bu nedenler sivil mahkeler tarafından iyice incelenmeli çünki arada ölüm olayı var...........!

  milli - kullaniciadlikisi

  bizim memlekette askerlik kutsaldır, dayak da intihar da tecavüz de...