Karar: Asker kendi kendini dövmüş

Karar: Asker kendi kendini dövmüş
Karar: Asker kendi kendini dövmüş

Mesut Çırak Kayseri de askerlik yaparken binbaşı ve 25 asker tarafından dövüldüğünü öne sürmüştü.

Radikal'in 'Askere veda dayağı' haberi üzerine inceleme yapan Genelkurmay Adli Müşavirliği, erin elleriyle başına vurup yaralandığı sonucuna vardı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Kayseri’de askerlik yaparken binbaşı ve emrindeki askerler tarafından dövüldüğünü iddia eden Mesut Çırak olayında Genelkurmay Adli Müşavirliği, yüzündeki yara ve morarmanın elleriyle kafasına vurması, kafasını duvara ve ranzaya vurması suretiyle oluştuğu sonucuna vardı. Soruşturmaya gerek duyulmadı.
Kayseri 12. Hava Ulaştırma Komutanlığı’nda askerliğini yapan Mesut Çırak, aralık ayında bir binbaşı ve emrindeki 25 asker tarafından şiddet gördüğünü iddia etti. Bölüğündeki uyuşturucu kullanımı ve satışını şikâyet ettiği için daha önce iki kez daha dayak yediğini öne süren Çırak, baskılara dayanamayıp 14 Aralık’ta intihar girişiminde bulunduğunu söylemişti. GATA’ya sevk edilen Çırak’a ‘uyum bozukluğu’ gerekçesiyle çürük raporu verilmişti.
Radikal’in, Çırak’ın iddialarını “Askere ‘veda dayağı’ iddiası” başlığıyla duyurmasının ardından Genelkurmay soruşturma başlattı. Radikal’in haberi dayanak gösterilerek açılan soruşturma geçen ay tamamlandı. Hâkim Binbaşı Bedrettin Özgür, soruşturma açılmasına gerek olmadığına karar verdi. Kararın gerekçesinde ise Er Çırak’ın olay yeri tutanaklarında Er T.A.’nın 440 lirasını banka hesabına aktarmak üzere alması ve geri vermemesi sebebiyle aralarında tartışma çıktığının belirtildiği ifade edildi. Yaşanan tartışmaya ise tutanaklarda şu şekilde yer verildiğine değinildi:
“Er Çırak’ın bağırarak, koşarak nöbetçi astsubaylık odasının camına kafa attığı, nöbetçi subayın kendisine ‘Ne oldu Mesut?’ diye sorduğu sırada sürekli çömelip kalktığı, bir sağa bir sola gittiği, anlaşılmaz şekilde konuştuğu ve bu hususların tanık beyanları ile de doğrulandığı...” 

‘Kendini duvara vurmuş’ 

Adli Müşavirlik, olay yeri tutanağından ve olay günü koğuşta bulunan tanıkların ifadelerinden hareketle, soruşturmaya gerek olmadığına karar verdi. Kararın sonuç kısmında şunlar kaydedildi:
“Er Mesut Çırak’ın ilişik kesmede normal bir faaliyet olarak yapılan ‘yatağın çarşaflarının sökülmesi’ faaliyeti ile ilgili görevlinin ikazına tepki göstererek ‘Ne bu ya hâlâ askerlik mi yapacağım’ diye bağırarak elleriyle kafasına vurmaya, kafasını ranzaya ve duvara vurarak kendini yaralamaya başladığı, orada bulunanların kendisine engel olmaya çalıştıkları ancak başaramadıkları, yüzündeki yara ve morarmanın kafasını duvara ve ranzaya vurması suretiyle oluştuğu anlaşılmıştır. Radikal gazetesinde yayımlanan habere konu olayda adı geçen personele atfedilebilecek bir suç unsuru görülmediğinden soruşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.”